Umywalka, sedes, bidet

Umywalka, sedes, bidet

Ceramika sanitarna to dziś określenie dość nieprecyzyjne, umywalki coraz częściej powstają bowiem z kompozytów. Ceramika jest jednak najbardziej wszechstronna, bo do wykonania miski w.c. nadaje się, jak mało co. Jest też wciąż udoskonalana przez technologów, a dla projektantów stanowi wdzięczny obiekt, z łatwością poddający się kreacji.

UMIAR W NADMIARZE

 

Typowa łazienka zaczyna się od umywalki, kompaktu lub miski w.c. oraz, coraz częściej, bidetu. Dlaczego typowa? Otóż większość z nas może pochwalić się jednym pomieszczeniem, łączącym funkcję pokoju kąpielowego i toalety. W takiej łazience musi zmieścić się wszystko. Czy można dobrze urządzić takie wnętrze?

 

Podstawową zasadą, która pozwoli uniknąć wrażenia nadmiaru, jest… umiar. Oszczędność w dekoracjach, kolorach i materiałach. Złotym środkiem okazują się sanitariaty wykonane z białej ceramiki i pochodzące z jednej kolekcji, oferowanej przez wybranego producenta. Dzięki nim osiągniemy też jedność stylistyczną. W tak wymagającej przestrzeni najłatwiej będzie postawić na sanitariaty o nowoczesnej, ale nie awangardowej formie, niezbyt duże oraz – w przypadku w.c. i bidetu – w wersji podwieszanej.

 

Czy jednak można się oprzeć fantastycznym umywalkom z niecodziennych tworzyw – kompozytów, kamienia, szkła, metalu lub drewna? Czy warto rezygnować z umywalek ręcznie malowanych, do których z całą pewnością nie dobierzemy w.c. ani bidetu? W kategorii sanitariatów wciąż najdoskonalszym i najbardziej wszechstronnym materiałem pozostaje ceramika.

 

Dotąd nie wynaleziono lepszego od niej tworzywa do wykonania kompaktu czy podwieszanej miski w.c. (istnieją też sanitariaty stalowe, ale ich nieco więzienny design przemawia jedynie do nielicznych). Dla kogo są więc kolorowe i nietypowe umywalki? Oczywiście dla szczęśliwych posiadaczy kilku łazienek lub co najmniej jednego pokoju kąpielowego i oddzielnej toalety, gdzie niezwykła umywalka będzie mogła pełnić rolę dekoracji.

fot. DURAVIT

Pozostałe artykuły z tego numeru
Salon w ogrodzie
Meble to ważny element ogrodu, w dużym stopniu to od nich zależy, czy chętnie będziemy spędzali czas przed domem, i jak będą nas postrzegali sąsiedzi. Podobnie rzecz się ma z tarasem – zaniedbany wystawi nam raczej złe świadectwo.
Salon w ogrodzie
Kominki i piece
Kominek skupia wokół siebie domowników, tworzy atmosferę i bywa prawdziwą ozdobą wnętrza. Może też pełnić funkcję ogrzewania domu. Wszystko zależy od tego, jaki model wybierzemy.
Kominki i piece
Domowe urządzenia techniczne
Domowe urządzenia elektryczne. Czasem podchodzimy do nich jak do jeża, ale wystarczy się lepiej poznać, by zakwitła przyjaźń. Grzejniki, klimatyzatory, inteligentne systemy sterujące, odkurzacze dbają o dobry klimat, porządek i samopoczucie domowników. Bez nich runąłby nasz poukładany świat.
Domowe urządzenia techniczne
Urządzamy pokój dziecka
Pokój dziecka to miejsce zabawy i wypoczynku. Przestrzeń odzwierciedlająca osobowość i zainteresowania małego lokatora. Warto dobrze przemyśleć wybór mebli i dodatków, a przy okazji podpowiadać, proponować i kształtować wyczucie dobrego smaku od najmłodszych lat.
Urządzamy pokój dziecka
Urządzamy sypialnię
Komfortowe łóżko, z dopasowanym do naszych potrzeb stelażem i materacem, to sprawa priorytetowa. Wszak w sypialni spędzamy ponad jedną trzecią życia. Jeśli jeszcze dobrze dobierzemy dodatki, doskonały wypoczynek będzie gwarantowany.
Urządzamy sypialnię
Planujemy garderobę
W domu potrzeba dużo miejsca na ubrania i buty. Najlepiej, jeśli leżą lub wiszą bez ścisku, a także są łatwo dostępne. Słowem – zawsze gotowe do założenia. Dlatego najbardziej odpowiednim dla nich miejscem jest garderoba, wyposażona w najróżniejsze wieszaki, półki i schowki.
Planujemy garderobę
Oświetlenie salonu
Dobranie sztucznego oświetlenia do salonu może wydawać się samą przyjemnością – na rynku jest przecież tak dużo ciekawych lamp. W rzeczywistości to prawdziwe wyzwanie, bo salon musi być jasny, ale czasem też przytulny i nastrojowy. Reprezentacyjny, ale też wygodny i funkcjonalny.
Oświetlenie salonu
Schody we wnętrzu
Niezależnie od tego, czy odizolujemy je w klatce schodowej, czy też wyeksponujemy w eleganckiej przestrzeni dziennej, muszą być solidne, wygodne i dopracowane w każdym detalu. Jak więc zabrać się za wykonanie schodów?
Schody we wnętrzu
Sztuka dekoracji okna
Dekorowanie okna to jak szycie ubrania na miarę – wymaga dopasowania do wymiarów, a także charakteru i stylu wnętrza. To trudne zadanie, tym bardziej że okienne szaty powinny być nie tylko ładne, ale także wygodne w użytkowaniu.
Sztuka dekoracji okna
Wybieramy drzwi
Stanowią nieodłączny element wyposażenia domu. Muszą współgrać nie tylko z aranżacją i charakterem wnętrza, a także, a może nawet przede wszystkim, powinny właściwie spełniać swoją funkcję. Drzwi są inwestycją na lata wartą gruntownego przemyślenia.
Wybieramy drzwi
Ściany i podłogi w salonie
Dekorowanie ścian i układanie posadzki coraz częściej staje się zabawą polegającą na wykorzystywaniu ciekawych faktur i wzorów. Lubicie klimat rustykalny? Połóżcie na podłodze deski jak ze starej stodoły. Chcecie mieszkać w lofcie? Wybierzcie tapetę wyglądającą jak surowa ściana z cegieł. Wszelkie chwyty dozwolone!
Ściany i podłogi w salonie
Kolory w strefie dziennej
Posługując się kolorami, możemy kształtować optycznie proporcje pomieszczenia i kreować jego klimat. Sprawić, by sprzyjało relaksowi lub odwrotnie – aktywności. Do tych sztuczek potrzebne będą farby, tkaniny i nieco wyobraźni.
Kolory w strefie dziennej
Planujemy przestrzeń dzienną
Salon to jedna z ważniejszych części domu. Miejsce wypoczynku, relaksu i zabawy, w którym koncentruje się nasze życie rodzinne i towarzyskie. Czy można zaaranżować go tak, by pełnił wszystkie te funkcje i na dodatek był naprawdę reprezentacyjny?
Planujemy przestrzeń dzienną
Oświetlenie kuchni
Światło w kuchni musi być funkcjonalne i ergonomiczne. Potrzebne jest nad blatem, przy którym pracujemy, nad płytą grzewczą i nad zlewozmywakiem. Ponieważ ma ono ogromny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność, powinno poprawiać atmosferę we wnętrzu i podkreślać jego elementy dekoracyjne.
Oświetlenie kuchni
Kuchenne AGD
Bez piekarnika czy lodówki nie sposób dziś funkcjonować. Urządzenia te pomagają w codziennym życiu i oszczędzają nasz cenny czas. Wymagają też sporo miejsca, które trzeba wygospodarować w kuchni. Na szczęście dzisiejsze urządzenia AGD są też estetycznie i pomysłowo wykonane, dlatego z każdym wnętrzem mogą stworzyć zgrabną całość.
Kuchenne AGD
Zlewozmywaki i baterie
Zlewozmywak i bateria mogą tworzyć parę doskonałą. Zarówno pod względem estetyki, jak i ergonomii. Dzięki nim kuchenna „mokra robota” ma szansę stać się pracą dla przyjemności, a sama kuchnia miejscem godnym otwarcia na salon.
Zlewozmywaki i baterie
Dekoracja stołu
Kiedy ludzie żyją wygodnie i w miarę dostatnio, poświęcają czas przyjemnościom oraz sztuce. W tym również sztuce gotowania i serwowania posiłków. Nic dziwnego więc, że temat gotowania jest dziś modny i coraz częściej pojawia się w mediach. Do szerokiej publiczności docierają najwięksi szefowie kuchni, a my chcemy się od nich uczyć i jeść coraz lepiej i coraz piękniej.
Dekoracja stołu
Meble kuchenne
Wybór i dopasowanie zabudowy do konkretnego wnętrza to dość trudne zadanie. Na dodatek oferta rynku jest ogromna, wciąż pojawiają się nowe udogodnienia techniczne, zmienia się też moda na kolory i materiały. Gdybyśmy chcieli nadążyć za zmianami, utknęlibyśmy na etapie urządzania, dlatego warto zaufać projektantom ze studia kuchennego i być… zdecydowanym!
Meble kuchenne
Ściany i podłogi w kuchni
Kuchenne ściany i podłogę z jednej strony traktujemy jako tło dla mebli i sprzętu AGD, a z drugiej chcemy przydzielić im rolę dekoracyjną. Ale musimy myśleć o czymś jeszcze – o funkcjonalności i trwałości zastosowanych materiałów. To dlatego wybór jest taki trudny, ale na szczęście nie niemożliwy.
Ściany i podłogi w kuchni
Planowanie kuchni
Codzienne czynności, takie jak gotowanie czy zmywanie, mogą być lżejsze, a nawet przyjemne, gdy kuchenna przestrzeń jest właściwie zaplanowana. Zanim zdecydujemy więc, jak będą ustawione szafki i jakie sprzęty AGD będą zainstalowane, poznajmy sprawdzone zasady projektowania kuchni.
Planowanie kuchni
Hydromasaż
Marzysz o czymś więcej niż słuchawka prysznicowa na drążku? W dziedzinie hydromasażu najbardziej niezwykłe marzenia się spełniają, bo nowoczesne urządzenia kopiują naturę – a ściślej mówiąc – jej efekty specjalne. Zanim jednak zafundujemy sobie mżawkę, kaskadę wodną lub gorące źródła, warto poznać zalety i wady popularnych paneli prysznicowych, zestawów podtynkowych i wanien z hydromasażem.
Hydromasaż
Grzejniki łazienkowe
Najpopularniejsze grzejniki łazienkowe to drabinki, czyli dwa pionowe kolektory i rzędy poprzecznych rurek. Na rynku istnieje jednak wiele innych ciekawych propozycji, bowiem formy grzejników to dziś już niemal wyłącznie sprawa wyobraźni projektantów. Technologia jest na tyle zaawansowana, że praktycznie nie narzuca ograniczeń.
Grzejniki łazienkowe
Sauna, łaźnie, kabiny ciepła
Dla Finów sauna to miejsce szczególne, niemal święte. Wpływa korzystnie na kondycję fizyczną i psychiczną. Uspokaja, relaksuje, wprowadza w dobry nastrój. Sauna jest idealna do miłych rozmów, porozumienia i negocjacji – niezależnie od tego, czy jest ona sucha, mokra, czy na podczerwień.
Sauna, łaźnie, kabiny ciepła
Oświetlenie łazienki
Dzięki nowoczesnym oprawom i systemom oświetleniowym, światło dociera do najciemniejszych zakamarków pomieszczenia. Możemy je montować na wszystkich poziomach – w suficie, ścianie, podłodze. Łazienka okazuje się szczególnie atrakcyjnym miejscem do świetlnych eksperymentów, bowiem rozjaśnić kolorowym blaskiem można również meble, wannę czy armaturę.
Oświetlenie łazienki
Meble i akcesoria łazienkowe
Meble łazienkowe mogą zaskakiwać interesującym wzornictwem i ułatwiającymi życie rozwiązaniami. Trzeba tylko wiedzieć, czego można od nich oczekiwać.
Meble i akcesoria łazienkowe
Baterie łazienkowe
Piękne i oryginalne baterie mogą budzić prawdziwe pożądanie. Mają zadziwiające formy i niezwykłe kolory. Bywają dekorowane kryształami i kolorową ceramiką. Często projektują je znani designerzy. Jednocześnie producenci zgodnie z ekomodą, stosują w bateriach rozwiązania oszczędzające wodę.
Baterie łazienkowe
Wanny i natryski
Zastanawianie się, co jest lepsze – wanna czy kabina – może zaprowadzić jedynie w ślepy zaułek. Wszak obie mają swoje wady i zalety, a wybór trzeba uzależnić od wielkości łazienki, a także potrzeb i stylu życia jej użytkowników.
Wanny i natryski
Ściany i podłogi w łazience
Wybierających posadzkę i okładzinę ścienną do łazienki czeka nie lada zadanie. Nie ma idealnej ceramiki? Wręcz przeciwnie – jest jej zbyt wiele. Na dodatek kuszą też inne rozwiązania: szkło, kamień naturalny, piękne drewno, a nawet metal…
Ściany i podłogi w łazience
Planujemy łazienkę
O komforcie korzystania z łazienki decyduje zarówno odpowiednio dobrane wyposażenie, jak i sposób jego rozlokowania. Zwłaszcza urządzanie małego pomieszczenia wymaga rozwagi. Szersze pole do popisu mamy w przypadku większej łazienki – może ona stać się wnętrzem nie tylko na miarę naszych potrzeb, ale i marzeń.
Planujemy łazienkę
Planujemy łazienkę
O komforcie korzystania z łazienki decyduje zarówno odpowiednio dobrane wyposażenie, jak i sposób jego rozlokowania. Zwłaszcza urządzanie małego pomieszczenia wymaga rozwagi. Szersze pole do popisu mamy w przypadku większej łazienki – może ona stać się wnętrzem nie tylko na miarę naszych potrzeb, ale i marzeń.
Planujemy łazienkę
Najnowsze wydanie