Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Umywalka, sedes, bidet

Ceramika sanitarna to dziś określenie dość nieprecyzyjne, umywalki coraz częściej powstają bowiem z kompozytów. Ceramika jest jednak najbardziej wszechstronna, bo do wykonania miski w.c. nadaje się, jak mało co. Jest też wciąż udoskonalana przez technologów, a dla projektantów stanowi wdzięczny obiekt, z łatwością poddający się kreacji.

UMIAR W NADMIARZE

 

Typowa łazienka zaczyna się od umywalki, kompaktu lub miski w.c. oraz, coraz częściej, bidetu. Dlaczego typowa? Otóż większość z nas może pochwalić się jednym pomieszczeniem, łączącym funkcję pokoju kąpielowego i toalety. W takiej łazience musi zmieścić się wszystko. Czy można dobrze urządzić takie wnętrze?

 

Podstawową zasadą, która pozwoli uniknąć wrażenia nadmiaru, jest… umiar. Oszczędność w dekoracjach, kolorach i materiałach. Złotym środkiem okazują się sanitariaty wykonane z białej ceramiki i pochodzące z jednej kolekcji, oferowanej przez wybranego producenta. Dzięki nim osiągniemy też jedność stylistyczną. W tak wymagającej przestrzeni najłatwiej będzie postawić na sanitariaty o nowoczesnej, ale nie awangardowej formie, niezbyt duże oraz – w przypadku w.c. i bidetu – w wersji podwieszanej.

 

Czy jednak można się oprzeć fantastycznym umywalkom z niecodziennych tworzyw – kompozytów, kamienia, szkła, metalu lub drewna? Czy warto rezygnować z umywalek ręcznie malowanych, do których z całą pewnością nie dobierzemy w.c. ani bidetu? W kategorii sanitariatów wciąż najdoskonalszym i najbardziej wszechstronnym materiałem pozostaje ceramika.

 

Dotąd nie wynaleziono lepszego od niej tworzywa do wykonania kompaktu czy podwieszanej miski w.c. (istnieją też sanitariaty stalowe, ale ich nieco więzienny design przemawia jedynie do nielicznych). Dla kogo są więc kolorowe i nietypowe umywalki? Oczywiście dla szczęśliwych posiadaczy kilku łazienek lub co najmniej jednego pokoju kąpielowego i oddzielnej toalety, gdzie niezwykła umywalka będzie mogła pełnić rolę dekoracji.

fot. DURAVIT

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny