Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014
Sauna, łaźnie, kabiny ciepła

Dla Finów sauna to miejsce szczególne, niemal święte. Wpływa korzystnie na kondycję fizyczną i psychiczną. Uspokaja, relaksuje, wprowadza w dobry nastrój. Sauna jest idealna do miłych rozmów, porozumienia i negocjacji – niezależnie od tego, czy jest ona sucha, mokra, czy na podczerwień.

U SIEBIE W DOMU

 

Czy można mieć własną saunę? Jak najbardziej – gotowe zabudowy i wyposażenie sprzedają już nawet niektóre hipermarkety budowlane. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni i chęć do zmagań z wysoką temperaturą. Na samą saunę wcale nie trzeba dużo miejsca.

 

Na rynku są kabiny małe, jednoosobowe, które zajmują powierzchnię ok. 1,5–2 m2 (ale jeśli w domu jest więcej przestrzeni, można pokusić się o kupno sauny 3- lub 4-osobowej). Bardzo istotna jest wysokość – ze względów bezpieczeństwa, kabina nie może być niższa niż 1,9 m, a więc i pomieszczenie powinno mieć co najmniej 2 m wysokości. Kabina to jednak nie wszystko – wokół niej powinna być też tzw. strefa sucha, czyli miejsce, w którym można się rozebrać, wytrzeć ciało po kąpieli pod prysznicem i wypocząć na leżance.

 

Warunkiem koniecznym jest dobra wentylacja oraz doprowadzenie zasilania do pieca. Jeśli kabina sauny jest połączona z kabiną prysznicową, musi być również ujęcie ciepłej i zimnej wody oraz odpływ. Istotna jest także bliskość łazienki lub samej kabiny prysznicowej, by można było umyć się przed i po pobycie w saunie i, co bardzo ważne, schładzać co jakiś czas ciało w trakcie seansu.

fot. HARVIALAND

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny