Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Pompa ciepła w klimatyzacji: chłodzenie i rekuperacja
Pompa ciepła i klimatyzator to, wbrew pozorom, bardzo podobne urządzenia. Oba służą do transportu ciepła – klimatyzator z domu do otoczenia, a pompa odwrotnie. Ale można to odwrócić i pompa ciepła zamiast grzać może też chłodzić dom. Jednak w instalacjach z gruntem lub wodą, jako źródłem dolnym, jest jeszcze jedna możliwość. To chłodzenie pasywne, znacznie tańsze w eksploatacji niż typowa klimatyzacja.

W jaki sposób pompa ciepła może być źródłem chłodu?

Pompa ciepła w klimatyzacji: chłodzenie i rekuperacja
(fot. Vaillant)
Teoretycznie, w każdej pompie ciepła da się odwrócić kierunek przepływu ciepła. Pompa ciepła działa wówczas jak klimatyzator, czyli chłodzi, zamiast ogrzewać dom. Druga możliwość to tzw. chłodzenie pasywne. Grunt lub woda (jako dolne źródło) latem mają znacznie niższą temperaturę niż powietrze. Dzięki temu, nie uruchamiając w ogóle sprężarki pompy, można przekazać nadmiar ciepła z domu do instalacji źródła dolnego.

Na czym polega chłodzenie pasywne?

Chłodzenie pasywne w technice chłodniczej nazywane jest także free cooling lub natural cooling. Grunt lub woda nawet latem mają niską temperaturę, ok. 10°C. To znacznie mniej, niż wynosi wówczas temperatura powietrza i wnętrza domu. Jeśli tylko zapewnimy możliwość przekazania ciepła z domu do źródła dolnego, to zostanie on schłodzony. Jest to ruch naturalny – od ciała cieplejszego do chłodniejszego – i dlatego praca samej pompy ciepła jest zbędna. Działają tylko pompy obiegowe dolnego i górnego źródła. Stąd właśnie niskie koszty eksploatacji, bo sprężarka to najbardziej energochłonny element instalacji.

 

W instalacji z chłodzeniem pasywnym potrzebny jest wymiennik ciepła, w którym dojdzie do przekazania jego nadmiaru ze źródła górnego (instalacja po stronie pomieszczeń) do cieczy roboczej (zwykle roztwór glikolu) w instalacji źródła dolnego, a następnie do gruntu lub wody gruntowej. Wodę w instalacji domowej i glikol w źródle dolnym musimy, oczywiście, wprawić w ruch. Dlatego trzeba zasilać pompy obiegowe. Najlepiej, gdy pompy mają możliwość zmiany prędkości obrotów. Dzięki temu, zmieniając intensywność przepływu, zmieniamy także intensywność chłodzenia, a ponadto zmniejszenie prędkości obrotowej oznacza też znaczne ograniczenie zużycia prądu.

Jak działa chłodzenie aktywne?

Jeśli naszym dolnym źródłem jest powietrze, to nie da się zastosować chłodzenia pasywnego. Jednak niektóre pompy mają funkcję chłodzenia. Pracują wówczas jak klimatyzatory. Odwrócenie kierunku przepływu ciepła wymaga istotnych zmian w układzie hydraulicznym urządzenia. W praktyce oznacza to, że musimy kupić pompę od razu przystosowaną przez producenta do tego trybu pracy.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny