Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Markizy
Lato w pełni. Słoneczne, upalne dni cieszą szczególnie podczas urlopu. Czasem jednak nadmiar słońca bywa uciążliwy nie tylko na tarasie, ale również w domu, bowiem promienie słońca, wpadające przez okna w trakcie dnia, nadmiernie nagrzewają pomieszczenia. Pół biedy, jeśli mamy klimatyzację, gorzej, gdy jej brak. Sposobem na dozowanie ilości słońca są markizy, które nie tylko zapewnią przyjemny cień na tarasie podczas picia porannej kawy czy garden party, ale również ograniczą nagrzewanie się pomieszczeń w domu.

Markizy
(fot. Somfy)
Zanim kupimy markizy, warto dowiedzieć się, jakie możliwości oferują producenci by wybrać odpowiedni typ, materiał, z jakiego będzie wykonane poszycie, dopasować rozmiar markizy do wielkości tarasu i fachowo ją zamontować. Warto pamiętać również o tym, że montaż nie zawsze jest prosty. Najtrudniej przymocować markizę do ściany z grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej, jest to jednak możliwe. Wymaga jednak wiedzy i specjalnych kotew. Markiza składa się z aluminiowej konstrukcji i zbrojonego poszycia z akrylu lub PVC. Rura nawojowa i ramiona są połączone z belką mocującą. Niektóre modele mają dodatkowe wsporniki ramion. Wewnątrz ramion umieszczone są sprężyny, które pociągane łańcuchem lub linką stalową, składają i rozkładają markizę.

Z kasetą czy bez?

W zależności od tego, jak zamontowana jest rura, na którą zwija się materiał, można wybrać spośród trzech typów markiz:

 

bezkasetowa – z daszkiem osłaniającym wałek z tkaniną;

 

w półkasecie – markiza nie zwija się do końca, tylko pozostaje wysunięta na 2–3 cm;

 

w pełnej kasecie – po zwinięciu markizy w szczelnej kasecie zostają zamknięte rura nawojowa, tkanina oraz składane ramiona. Daszek oraz kaseta zazwyczaj są z aluminium. Nawet zwinięta, markiza cały czas narażona jest na działanie czynników zewnętrznych: deszczu, słońca, wiatru, śniegu.

 

Dlatego markizę nieosłoniętą, bez kasety, należy montować pod zadaszeniem, np. pod okapem dachu. Warto również zwrócić uwagę na jej mocowanie i wybrać taki model, który po sezonie łatwo będzie można zdemontować. Markiza bezkasetowa będzie również najtańsza.

 

Markizę najlepiej kupić w firmie, która przyjedzie na miejsce i dobierze jej rodzaj oraz wymiary do stopnia nasłonecznienia tarasu i powierzchni, jaką chcemy zacienić.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny