Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Materiały do utwardzania podjazdu, chodnika i ścieżki
Po zakończeniu budowy domu zwykle zaczynamy porządkować jego najbliższe otoczenie. Przeważnie zaczynamy od utwardzenia podjazdu, wykonania chodnika łączącego furtkę z drzwiami wejściowymi, zrobienia tarasów i ścieżek prowadzących do ogrodu. Podpowiadamy, jakich materiałów użyć, aby nawierzchnie w bezpośrednim sąsiedztwie naszego budynku były funkcjonalne i estetyczne.

Materiały do utwardzania podjazdu, chodnika i ścieżki
(fot. Semmelrock)
Zanim zaczniemy utwardzanie przydomowych ciągów komunikacyjnych, należy dokładnie zaplanować wielkość podjazdu, położenie i szerokość wiodącego do drzwi wejściowych chodnika oraz ustalić przebieg ścieżek ogrodowych. Jeśli planujemy wykonanie przy domu tarasu, również warto określić jego wielkość i zdecydować się na technologię, w jakiej zostanie zbudowany. W sytuacji, gdy nasz dom znajduje się na niewielkiej działce, korzystne jest ograniczenie się tylko do wybrukowania podjazdu i chodnika prowadzącego do drzwi wejściowych. Gdy mamy większą posesję, warto rozważyć poprowadzenie chodnika, łączącego dom z częścią ogrodową, warzywnikiem, altaną czy miejscem na grill.

 

Jeśli mamy dużo miejsca, między wjazdem na posesję i garażem przydaje się szeroki podjazd, ułatwiający manewrowanie. Z jego boku można utwardzić też kilka stanowisk parkingowych dla gości.

Kształt i szerokość utwardzonych nawierzchni

Utwardzony podjazd do garażu powinien mieć co najmniej 3 m szerokości i, najlepiej, nie mniej niż 6 m długości. Oczywiście, wiele zależy tu od wielkości działki i odległości między bramą wjazdową a garażową. Jeśli mamy dużo miejsca, podjazd można zaplanować szerszy, poprowadzić go po łuku, a także wygospodarować miejsce na zatoczkę lub rondo, co bardzo ułatwia manewrowanie. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe stanowiska parkingowe, należy pamiętać, aby każde z nich miało wymiary 2,5 x 5 m. Chodnik prowadzący od furtki do drzwi wejściowych winien przebiegać po linii prostej. Aby był wygodny, trzeba przyjąć jako szerokość 1,2–1,5 m. Ścieżki łączące dom z ogrodem mogą być proste albo faliste. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy od naszego gustu i charakteru ogrodu. Należy jednak pamiętać, że układanie ścieżek o nieregularnych kształtach jest o wiele bardziej pracochłonne. Szerokość ścieżek w ogrodzie nie powinna być mniejsza niż 0,8 m.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny