Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Systemy grzewcze
Przepytani przez nas właściciele domów podkreślają, że dobór elementów systemu grzewczego traktowali bardzo poważnie i doradzają, żeby już na starcie budowy odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy na całą instalację. Zwykle kończąc budowę tnie się koszty i bardzo źle, jeśli dotyczy to ogrzewania domu.

Kondensacyjny kocioł gazowy może być małym urządzeniem do powieszenia w łazience lub w kuchni
Kondensacyjny kocioł gazowy może być małym urządzeniem do powieszenia w łazience lub w kuchni (fot. Vaillant)
Na koszty eksploatacji domu wpływa wiele różnorodnych czynników, jednak niezaprzeczalnie najważniejsze z nich to ciepłochłonność budynku oraz rodzaj używanego paliwa.

WYBIERAMY ŹRÓDŁO ENERGII

Dobierając paliwo do własnego domu, właściciele zazwyczaj kierują się jego dostępnością i ceną oraz, oczywiście, kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

 

W praktyce kończy się to następująco: albo mniej płacą za samo paliwo, jednak są skazani na wiele uciążliwości związanych z „obsługą” paliwa i urządzeń grzewczych, albo płacą za paliwo więcej, za to mają niemal bezobsługowy system grzewczy.

 

Gaz ziemny

 

Jeśli sieć gazu ziemnego znajduje się blisko domu i jego przyłączenie nie jest drogie, warto wybrać gaz jako główne źródło ciepła. Powód? Jest nadal, mimo podwyżek cen, najbardziej opłacalnym paliwem w stosunku do elektryczności, gazu płynnego, oleju opałowego. Ponadto, płynie do budynku prosto z sieci i nie trzeba go nigdzie magazynować. Jest bardzo wygodny w późniejszym użytkowaniu.

 

Gaz płynny

 

Nie jest to obecnie paliwo tanie, kosztuje niemal dwukrotnie więcej niż gaz ziemny, ale na terenach, na których w niedalekiej przyszłości planuje się budowę sieci gazu ziemnego, pozwala łatwo przejść na ten rodzaj paliwa, bez konieczności wymiany kotła grzewczego i domowej instalacji c.o. Decydując się na gaz płynny, trzeba zazwyczaj wydzierżawić od dostawcy specjalny zbiornik do jego przechowywania na zewnątrz budynku. Można wybrać zbiornik naziemny lub do wkopania pod ziemią. Koniecznie należy ustawić go w miejscu umożliwiającym łatwy dojazd cysterny z gazem.

 

Elektryczność

 

Jest dostępna wszędzie. Nie wymaga budowy kominów, koszty inwestycyjne są niskie. Jednak energia elektryczna jest droga, warto więc wystąpić do zakładu energetycznego o możliwość rozliczania kosztów ogrzewania według drugiej taryfy. To pomoże nieco obniżyć koszty eksploatacji.

 

Olej opałowy

 

Z powodu wysokiej ceny, ten rodzaj paliwa nie jest obecnie często wykorzystywany w budownictwie jednorodzinnym (choć jeszcze 15 lat temu był bardzo atrakcyjny cenowo). Również wymaga magazynowania w specjalnym zbiorniku, z tą jednak różnicą, że można go ustawić zarówno na zewnątrz (na lub pod powierzchnią gruntu), jak i wewnątrz budynku. Najczęściej zbiornik na olej instaluje się wewnątrz budynku, w kotłowni lub pomieszczeniu gospodarczym.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny