Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Elewacje
Tak jak szata zdobi człowieka, tak elewacje zdobią dom. Zrozumiałe jest więc, że właściciele, zgodnie ze swoim gustem i stopniem zamożności, starają się o najładniejsze i reprezentacyjne elewacje na domach. Oczywiście wiedzą również, że zewnętrzne wykończenie ścian musi być trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, a przede wszystkim adekwatne do technologii wykonania ścian. Świadczą o tym ich wypowiedzi, które zamieszczamy poniżej.

Wzornik, według którego można dobrać dowolny kolor tynku na elewację
Wzornik, według którego można dobrać dowolny kolor tynku na elewację (fot. Bolix)
Wygląd, trwałość i praktyczność elewacji musi iść w parze z technologią wykonania ścian zewnętrznych. Nie ma tu miejsca na przypadkowe wybory.

JAKIE WYKOŃCZENIA DO JAKICH ŚCIAN?

Ściany jednowarstwowe – wykonane z bloczków betonu komórkowego, pustaków keramzyto-betonowych bądź pustaków z poryzowanej ceramiki, nadają się do bezpośredniego otynkowania tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym, a jeśli ściana jest gładka – tynkiem cienkowarstwowym.

 

Ściany dwuwarstwowe – składają się ze ściany nośnej i warstwy termoizolacyjnej. Do wykonania ścian nośnych używa się dowolnego materiału, a ociepla się ją od zewnętrznej strony styropianem lub wełną mineralną. W celu zapewnienia ochrony warstwy izolacyjnej oraz dla uzyskania estetycznego wyglądu, elewacja może być wykończona w dwojaki sposób:
  • na mokro – czyli tynkiem cienkowarstwowym. Jest to system BSO (bezspoinowy system ociepleń). Stosuje się go z uwagi na ograniczoną nośność podłoża. Inną metodą jest ułożenie płytek elewacyjnych (mocowanie odbywa się na zaprawę klejową).

     

  • na sucho – czyli okładziną elewacyjną z paneli drewnianych lub z PVC (sidingu). Po przytwierdzeniu do ściany stelażu i wypełnieniu go ociepleniem, mocuje się do niego okładzinę.
Ściany trójwarstwowe – oprócz warstwy konstrukcyjnej i warstwy ocieplenia (które wykonuje się tak, jak w ścianach dwuwarstwowych), mają jeszcze warstwę elewacyjną. Może ona stanowić gotową elewację, jeśli wymuruje się ją z cegieł klinkierowych, licowych lub wapienno-piaskowych (silikatowych). Jeśli natomiast używa się innych cegieł, trzeba ją otynkować tynkiem tradycyjnym lub cienkowarstwowym. Warstwę elewacyjną łączy się z warstwą nośną kotwami systemowymi (ze stali nierdzewnej, z płaskowników lub gotowych prętów, zakończonych łącznikami do szybkiego montażu).

 

Ściany szkieletowe – najpopularniejszym sposobem ich wykończenia jest ułożenie oblicówki (szalówki) z drewna lub z sidingu. Niektórzy właściciele domów decydują się na obmurowanie ścian szkieletowych cegłą klinkierową lub bloczkami betonowymi.

 

Bez względu na rodzaj technologii budowy ścian zewnętrznych, można je również wykończyć okładzinami ceramicznymi, kamiennymi lub betonowymi, imitującymi ceramikę bądź naturalny kamień. Przykleja się je lub mocuje do stelażu, w zależności od grubości okładziny i nośności podłoża. Tylko ściany z drewnianych bali zwykle pozostawia się bez wykończenia, ponieważ są dekoracyjne same w sobie.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny