Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Ogrzewanie kominkiem na dwa sposoby
PYTANIE CZYTELNIKA: Zastanawiam się, czy warto rozbudowywać kominek o instalację rozprowadzającą ciepło – powietrzną lub wodną. A jeśli tak, to co lepiej wybrać? Czy kominek wystarczy np. jako rezerwowe ogrzewanie na wypadek awarii kotła?

Ogrzewanie kominkiem na dwa sposoby
(fot. NunnaUuni Polska)
REDAKCJA: Zanim zdecydujemy się na zakup i montaż kominka, powinniśmy zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Jeśli ma być głównie ozdobą salonu, to raczej nie warto inwestować w dodatkowe instalacje. Jeżeli jednak szukamy sposobu na zapewnienie awaryjnego ogrzewania albo chcemy nieco obniżyć koszty eksploatacji c.o., to odpowiednio dobrany kominek spełni te potrzeby.

 

Ozdobą salonu może być każdy kominek, niezależnie od tego, czy jest otwarty, zamknięty, z płaszczem wodnym czy z DGP (dystrybucją gorącego powietrza). Jednak nie każdy będzie źródłem ciepła, które można efektywnie wykorzystać. Jeśli nam na tym zależy, to musimy wybrać kominek zamknięty, czyli z wkładem, bo w otwartym większość ciepła (nawet 80%) ucieka przez komin. Kolejny warunek, to wykonanie instalacji, dzięki której część ciepła trafi do innych pomieszczeń niż salon, ogrzewając cały dom. Nawet najmniejszy kominek, pracując z pełną mocą, daje 8–10 kW, a to o wiele za dużo na jedno pomieszczenie.

 

W nowych domach zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza zwykle 80 W/m2. Oznacza to, że czterdziestometrowy salon potrzebuje ok. 3 kW, i to w czasie mrozów wynoszących –20°C. Mamy więc do wyboru albo ogrzewać kominkiem także inne pomieszczenia, albo palić, wykorzystując nie więcej niż ¼ mocy, co powoduje spadek sprawności spalania drewna i zwiększa emisję szkodliwych substancji.

 

Rozprowadzenie ciepła można osiągnąć na dwa sposoby:

 

- budując instalację DGP, w której nośnikiem ciepła jest powietrze ogrzewające się od wkładu kominkowego, a następnie rozprowadzane kanałami do różnych pomieszczeń;

 

- montując wkład z płaszczem wodnym. Taki kominek przyłącza się jako drugie źródło ciepła do instalacji centralnego ogrzewania. Tak samo jak kocioł, podgrzewa on wodę rozprowadzaną następnie do grzejników.

 

Te dwa rozwiązania różni w zasadzie wszystko. By dokonać dobrego wyboru, trzeba zrozumieć, jak działają.

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny