Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Instalacja centralnego odkurzania
Instalacja centralnego odkurzania to sieć rur ukrytych w ścianach, połączonych z gniazdami ssawnymi zamontowanymi w pomieszczeniach. System zasilany jest przez jednostkę centralną, czyli odkurzacz dużej mocy ulokowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu. Instalacja jest bardzo prosta, obecnie też coraz tańsza. Ponadto można ją rozłożyć na dwa etapy. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup zestawu, warto poznać typy jednostek centralnych, rodzaje filtracji oraz tajniki montażu.

Instalacja centralnego odkurzania
(fot. Beam)
Na naszym rynku możemy znaleźć szeroką ofertę odkurzaczy centralnych. Różnią się one nie tylko ceną, ale i mocą, rodzajem filtracji i przeznaczeniem.

Rodzaje jednostek centralnych

Większość dostępnych odkurzaczy to jednostki centralne tzw. kompaktowe, oznacza to, że wszystkie elementy wyposażenia, tj. silnik, filtry i zbiornik na zanieczyszczenia, znajdują się w jednej obudowie. Są to jednostki łatwe w obsłudze i nie zajmują wiele miejsca w garażu, czy też pomieszczeniu gospodarczym.

 

Jednostki centralne typu split to modele o rozdzielonej konstrukcji, tzn. że silnik umieszczony jest w osobnej obudowie i oddzielony od reszty elementów urządzenia, w tym od separatora zanieczyszczeń. Specyficzny sposób pracy ma odkurzacz centralny wodny. Jego działanie polega na tym, że zanieczyszczenia przesyłane rurociągiem tuż przed jednostką centralną są zraszane wodą (do tego celu montuje się specjalny trójnik z dyszą) i w takiej postaci dostają się do zbiornika odkurzacza.

 

Gdy zbiornik jest pełny, odkurzacz automatycznie otwiera zawór i spuszcza płynną zawartość do kanalizacji. Jest to jednak droższe rozwiązanie i polecane szczególnie w bardzo dużych domach i rezydencjach, w których np. znajduje się basen. W przeciwieństwie do pozostałych modeli, tym odkurzaczem można zbierać wodę. Główną zaletą takiego urządzenia jest to, że użytkownik nie musi wymieniać worków

 

ani opróżniać pojemnika z zanieczyszczeniami. Ponadto, jednostka centralna z separatorem wodnym może służyć do sprzątania wody, a także innych zanieczyszczeń, których nie można usunąć zwykłym odkurzaczem centralnym.

 

Warto zaznaczyć, że znaczna większość modeli o zastosowaniu domowym, to jednostki jednodostępowe. Co to oznacza? Ten parametr mówi nam o tym, że odkurzacza centralnego może używać tylko jedna osoba. Na rynku są dostępne również modele z tzw. wielodostępem, gdzie naraz może sprzątać do kilku osób. Są to odkurzacze centralne przemysłowe, przeznaczone do pensjonatów, hoteli, biur czy fabryk, a ich cena jest do kilkunastu razy większa, niż odkurzacza domowego.

 

Monika Stypińska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny