Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Zdaniem architekta - Wybór materiałów budowlanych i sposobu ogrzewania
Kiedy wiemy już, co budujemy, z kim współpracujemy i na jakich zasadach oraz jak się do tego zabrać od strony formalnej, powstaje kolejne kluczowe pytanie: z czego budować i jak ogrzewać? Wybór materiału, z jakiego zbudujemy dom oraz sposób jego ogrzewania to decyzje, które musimy podjąć już na etapie powstawania projektu, by podczas budowy i późniejszej eksploatacji domu wybrane rozwiązania ze sobą współgrały i okazały się optymalne pod wszelkimi względami.

Zgodnie z projektem

Wbrew obiegowej opinii, a zgodnie z przepisami, zmiany materiałów budowlanych przewidzianych w projekcie nie można dokonać w trakcie budowy i nie może tego zrobić kierownik budowy.

 

Po pierwsze, kierownik budowy samodzielnie (bez zgody projektanta) nie może wnosić żadnych zmian w projekcie (po szczegóły odsyłam to tekstu w poprzednim numerze „Budujemy Dom”), a po drugie – tego typu zmiana, w rozumieniu prawa budowlanego, jest zmianą istotną – i jako taka wymaga sporządzenia projektu zamiennego i ponownego przejścia procedury pozwolenia na budowę (nieco uproszczonej, bo dotyczącej jedynie zmieniających się elementów budynku). Zdecydowanie więc wygodniej, taniej i bezpieczniej dobrze przemyśleć (i przedyskutować z projektantem, a także z potencjalnymi dostawcami) wybór materiałów budowlanych i system grzewczy na etapie projektowania budynku. Zapewni to również optymalny efekt – chociażby dlatego, że pozwoli na dobranie rozwiązań najlepszych dla założonych materiałów.

 

W praktyce zdarza się czasem, że inwestorzy samowolnie (niezgodnie z prawem), pod wpływem dostawcy lub wykonawcy zmieniają rodzaj materiału, z którego budują dom. Pół biedy, jeśli jest to zmiana na materiał o większej wytrzymałości.

 

Zdecydowanie gorzej, jeśli materiał, na który decyduje się inwestor, charakteryzuje się mniejszą wytrzymałością niż przewidziany w projekcie. W skrajnym wypadku może to grozić nawet katastrofą budowlaną. Z reguły również decyzja o zmianie podejmowana jest wyłącznie na podstawie ceny materiału ściennego – bez analizowania wpływu takiej zmiany na resztę konstrukcji. Bardzo często więc „oszczędności” w ten sposób uzyskiwane są jedynie pozorne lub okupione późniejszą droższą eksploatacją budynku.

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny