Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Okna
Okna powinny zapewniać dostęp światła dziennego i wspomagać wentylację oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. Nieważne, z jakiego materiału są wykonane profile, ważne, by okna spełniały określone standardy, były solidnie zamontowane i bezpieczne.

Okna
(fot. Velux)
Jest kilka możliwości zapewnienia światła dziennego w domu jednorodzinnym. Okna najczęściej umieszczane są w ścianach zewnętrznych oraz w dachu. O jakości okien decyduje wiele czynników, ale najważniejsze z nich to: współczynnik przenikania ciepła, wysoka jakość profili i solidny montaż. Tylko taka korelacja cech zapewni szczelną, ciepłą przegrodę. Na wybór odpowiednich okien powinniśmy poświęcić sporo czasu, szczególnie jeśli zależy nam na energooszczędnym budowaniu i niskich rachunkach za ogrzewanie domu. Przez okna ucieka 3–4 razy więcej ciepła, niż przez dobrze ocieplone ściany, warto więc te straty ograniczyć do minimum.

 

Nie bez znaczenia są też względy bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy często wyjeżdżamy lub mieszkamy w okolicy słabo oświetlonej, gdzie nasz dom przysłonięty jest bujną roślinnością lub pozbawiony sąsiedztwa. Nawet jeśli nie jest on okazałą rezydencją, w takiej okolicy jest bardzo narażony na ataki złodziei. Włamania przez okna i drzwi balkonowe oraz tarasowe są najczęstsze, trzeba więc zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie, szczególnie okien dostępnych z ziemi.

Parametry warte uwagi

Współczynnik przenikania ciepła U W/(m2•K) określa ilość ciepła przenikającą w ciągu 1 godziny przez 1 m2 płaskiej przegrody, przy różnicy temperatury powietrza, po obu jej stronach, wynoszącej 1 K. Im mniejsza wartość współczynnika U okna, tym większa izolacyjność termiczna i mniejsze straty ciepła. Na współczynnik U całego okna wpływa również jakość profili i montaż.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny