Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
Pora na wyposażenie domu w drzwi zwiastuje koniec zmagań z budową. Ściany są już otynkowane i pomalowane a posadzki wykończone. Wybór odpowiednich modeli nie jest jednak prosty, oferta producentów jest bowiem różnorodna zarówno pod względem stylistycznym, jak i cenowym. W zasadzie, głównymi kryteriami wyboru jest własny gust i ograniczenia budżetowe. O ile na drzwiach wewnętrznych można nieco zaoszczędzić, kupując niedrogie modele z płyt, o tyle na zewnętrzne warto przeznaczyć więcej pieniędzy, szczególnie jeśli zależy nam na tym, by były antywłamaniowe.

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
(fot. Invado)
Zakup drzwi do nowo wybudowanego domu to dość spory koszt. Najtańsze typowe drzwi wewnętrzne jednoskrzydłowe wraz z ościeżnicą kosztują ok. 500 zł. Jednak rozpiętość cen jest ogromna i zależy głównie od tego, czy są to drzwi z płyty czy drewniane, czy mają przeszklenia oraz czy mają przylgę, czy są bezprzylgowe. Najdroższe są drzwi drewniane lub fornirowane. Modele bezprzylgowe mogą kosztować nawet 3000 zł.

 

Za solidne drzwi zewnętrzne zapłacimy przynajmniej 3000 zł, ale można też kupić gorszej jakości drzwi za 1000– –1500 zł. Wybierając drzwi, warto sprawdzić, czy aby nie są to drzwi zewnętrzne, ale przeznaczone do mieszkań, czyli do montażu na klatce schodowej i nieodporne na warunki atmosferyczne. Cena drzwi zewnętrznych wiąże się z materiałem – drewniane są zwykle droższe niż stalowe oraz odporności na włamanie. Za atestowane drzwi antywłamaniowe z odpowiednimi zamkami i wkładkami trzeba zapłacić min. 6000 zł.

 

Przed wyborem, trzeba poznać cechy, którymi różnią się poszczególne rodzaje drzwi, przejrzeć ofertę kilku producentów, zastanowić się, jakie mamy oczekiwania i jaki budżet możemy na drzwi przeznaczyć. Zawsze warto kupować wyroby sprawdzonych producentów lub zamówić drewniane drzwi u zaufanego stolarza i samodzielnie je wykończyć. Cena dokładnie tych samych drzwi może się znacznie różnić u poszczególnych sprzedawców, po uwzględnieniu promocji oraz dopłat za montaż. Najlepiej więc, pytając o koszty, poprosić o wycenę kompleksowej usługi i negocjować rabaty.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny