Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012
Domofony i wideofony
Montaż domofonu lub wideofonu w domu jednorodzinnym jest niemal standardem, zwłaszcza, gdy znajduje się on na dużej działce i z okien nie widać, kto stoi przy furtce. Urządzenia te to, przede wszystkim, wygoda i zabezpieczenie przed wejściem na posesję niepożądanych gości.

Domofon czy wideofon?

Domofony i wideofony
(fot. GDE)
Instalacja domofonowa umożliwia jedynie komunikację głosową z osobą stojącą przy wejściu na posesję, natomiast instalując wideofon, można zobaczyć na monitorze, kto stoi przed furtką. Jeśli dom znajduje się blisko wejścia na działkę i istnieje możliwość obserwacji furtki z okna, wystarczającym rozwiązaniem będzie montaż domofonu. W innych okolicznościach, warto zdecydować się na droższy wideofon. Obydwie instalacje współpracują ze zdalnym otwieraniem furtki, odblokowującym elektromagnetyczny zaczep rygla zamka.

 

Podstawowy system łączności między furtką i domem można też rozbudować o dodatkowe funkcje, np. umożliwiające komunikowanie się z różnych pomieszczeń lub pozwalające na niezależne wywołanie różnych adresatów. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w domach wielopokoleniowych, przy większej liczbie domowników o różnym trybie życia.

Analogowe czy cyfrowe?

Instalacja domofonowa i wideofonowa mogą pracować w systemie analogowym lub cyfrowym, co przede wszystkim decyduje o możliwości rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje. Urządzenia analogowe są z reguły tańsze, ale mają ograniczone możliwości funkcjonalne i wymagają połączeń wielożyłowych.

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Wybór pomiędzy urządzeniami pracującymi w systemie przewodowym i bezprzewodowym może być istotny ze względu na kwestie związane z montażem (dotyczy to łączności między furtką i domem, jak i wewnątrz budynku).

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny