Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012

Podłogi i ściany wewnętrzne

Wykonanie wylewek podłogowych i tynków wewnętrznych to jeden z najważniejszych etapów wykańczania domu. Od fachowego przeprowadzenia tych prac zależy, czy da się bez problemów ułożyć płytki ceramiczne albo parkiet, pomalować lub wytapetować ściany. Trzeba też ostatecznie zdecydować, czy w domu chcemy mieć ogrzewanie podłogowe. Później wszelkie niedociągnięcia zemszczą się na nas na ostatnim etapie wykańczania.

Jakie są rodzaje wylewek podłogowych?

Uzyskanie równej powierzchni jastrychu cementowego jest pracochłonne i wymaga dużej wprawy
Uzyskanie równej powierzchni jastrychu cementowego jest pracochłonne i wymaga dużej wprawy (fot. Mira)
Powszechnie stosuje się dwa rodzaje wylewek, czyli jastrychów podłogowych:

 

– cementowe, produkowane na bazie cementu;
– anhydrytowe, na bazie siarczanu wapnia (gipsu).

 

Cementowe są dość odporne na działanie wilgoci, ale mają dłuższy czas wiązania. Anhydrytowe zaś wiążą szybciej, ale nie mogą być narażone na dłuższe działanie wilgoci. Ponadto jastrychy anhydrytowe są mniej podatne na pęknięcia skurczowe w czasie wiązania. Jastrychy cementowe są szczególnie zalecane w łazienkach i pralniach (wysoka wilgotność), choć można je zastosować w każdym rodzaju pomieszczenia. Na korzyść wylewek anhydrytowych przemawia zaś szybkość wykonania.

Co to jest wylewka samopoziomująca?

To specjalne rodzaje jastrychów. Mają na tyle płynną konsystencję, że po wylaniu ich powierzchnia poziomuje się sama. Jednak wbrew pozorom wykonanie takiej wylewki wymaga doświadczenia i dobrej organizacji pracy, bo tego rodzaju mieszanki zwykle bardzo szybko zaczynają wiązać.

 

Wylewki samopoziomujące mogą być cienko- lub grubowarstwowe. Te pierwsze przeznaczone są do wyrównania powierzchni tradycyjnych jastrychów, a układa się je jako kilkumilimetrową warstwę. Drugie zaś tworzą warstwę o grubości 4–5 cm. Przed zakupem trzeba sprawdzić, jaki rodzaj wylewki jest nam potrzebny, bo mają odmienne parametry i nie da się ich stosować zamiennie. Jastrychy samopoziomujące są zdecydowanie droższe od tradycyjnych.

 

Uwaga! Wylewki nie wolno upłynniać, dodając do niej więcej wody niż przewidział producent. Po związaniu i odparowaniu wody, będzie ona porowata i bardzo słaba.

Co to jest „miksokręt”?

Miksokręt lub miksokret to popularna nazwa agregatu posadzkarskiego. Za pomocą agregatu przygotowuje się mieszankę do wykonania jastrychu cementowego. Jego użycie bardzo przyspiesza pracę, dlatego z miksokrętów korzysta większość ekip wykonawczych.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!