Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Taras na gruncie

Wiosną i latem taras pełni funkcję dodatkowego salonu. Jest to miejsce, gdzie latem chętnie wypijamy poranną kawę, odpoczywamy po pracy, a w weekendy organizujemy biesiadne grillowanie. By nic nie zakłócało wypoczynku na tarasie, pięknych widoków na ogród i delektowania się zapachami kwiatów, warto zadbać o jego fachowe wykonanie. Usterki bowiem mogą okazać się trudne do naprawienia bez konieczności wykonania tarasu od nowa.

Taras na gruncie
(fot. Bruk-Bet)

Najbardziej popularny i najłatwiejszy do wykonania jest taras ziemny, który całą swoją powierzchnią spoczywa na gruncie. Podobnie jak inne zewnętrze elementy domu, w ciągu roku podlega zmianom temperatury, naprężeniom gruntu oraz czynnikom atmosferycznym, takim jak: słońce, deszcz, śnieg.

 

Nie ma z nimi większych problemów, gdy na działce jest grunt piaszczysty. Jeśli jednak wokół domu jest glina, tarasowi grożą wysadziny mrozowe, wskutek których konstrukcja tarasu może pękać, a wtedy jego posadzka niszczeje i odpada.

Najlepiej z zadaszeniem

Taras na gruncie powinien mieć dach przynajmniej nad fragmentem płyty, inaczej podczas wypoczynku na nim będzie nam przeszkadzać słońce, upał i deszcz. O zadaszeniu warto pomyśleć już podczas projektowania domu, by pasowało do dachu i stylistyki całego budynku. Zadaszenie stałe najczęściej tworzy strop budynku (w przypadku tarasu we wnęce lub w narożniku), wysunięty okap dachu, podcień. Może być oparte na niezwiązanej z budynkiem, osobnej konstrukcji.

 

Niestety ma poważną wadę – zacienia przyległe do tarasu wnętrza. Tam, gdzie może to być uciążliwe, lepiej zastosować więc zadaszenie z przezroczystych płyt z poliwęglanu lub ze szkła. Można też zdecydować się na zadaszenie częściowe lub zamontować zadaszenie sezonowe, np. sterowaną automatycznie markizę, którą w razie potrzeby można zwinąć, a na zimę zdemontować i schować do garażu.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny