Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Systemy przeciwoblodzeniowe
Przed nami lato, czas wzmożonego ruchu w branży budowlanej, remontów oraz dbałości o otoczenie wokół domów. Wiele osób na ten okres zaplanowało zakładanie trawników i budowę nawierzchni. Chodniki i podjazdy powinny być, przede wszystkim, równe, trwałe, funkcjonalne oraz dobrane kolorystycznie do zabudowy. Przed ich wykonaniem, warto jednak pomyśleć już o zimie i zastanowić się nad montażem instalacji przeciwoblodzeniowej.

Systemy przeciwoblodzeniowe
(fot. Tyco Thermal Controls)
Zima, dla większości z nas, to czas zmagań ze śniegiem i lodem zalegającym na schodach, tarasach, chodnikach i podjazdach. Można jednak tego uniknąć.

 

Instalacje przeciwoblodzeniowe, układane w gruncie, eliminują konieczność odśnieżania, używania piasku, żwiru lub popiołu do posypywania powierzchni, czy też roztapiania śniegu i lodu specjalnymi mieszankami solnymi. Systemy przeciwoblodzeniowe zapobiegają powstawaniu oblodzenia i zalegania śniegu. Zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom, likwidują przyczyny, a nie skutki powyższych zjawisk oraz zdecydowanie obniżają koszty eksploatacji i konserwacji nawierzchni. Koszty zainstalowania i eksploatacji systemu grzejnego nie są wysokie. A mogą zostać dodatkowo zredukowane przy zastosowaniu odpowiedniego układu sterowania. Kluczem do nawierzchni pozbawionej śniegu i lodu, przez cały sezon zimowy, jest odpowiednie zaprojektowanie systemu przeciwoblodzeniowego.

 

System grzejny składa się z kabli bądź mat grzejnych (stałooporowych lub samoregulujących) zasilanych jedno- albo trójfazowo, którym steruje regulator temperatury z czujnikiem temperatury lub kontroler współpracujący z zestawem czujników temperatury i wilgoci. System automatycznie dostosowuje się do istniejących warunków atmosferycznych, włączając się i wyłączając – zależnie od temperatury powietrza i zawilgocenia chronionej powierzchni. Stosowane są przewody i maty zasilane jednostronnie lub dwustronnie. System zabezpieczeń zapewnia ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym.

Monika Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny