Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Zdrowy i oszczędny dom - Parametry fizyczne materiałów budowlanych
Inwestor próbujący dowiedzieć się czegoś o technologiach i materiałach, z których powstanie jego dom, na początku analizuje ich parametry fizyczne. A właściwie jeden parametr – współczynnik przenikalności cieplnej U, którym chwalą się producenci na pierwszych stronach folderów reklamowych. Jest to swojego rodzaju „wyścig zbrojeń”, polegający na oferowaniu materiałów o coraz mniejszym U – przy czym obecnie „walka” toczy się już na drugim miejscu po przecinku. Jednak to nie jedyny parament, z którym przyszły inwestor powinien się zaznajomić. By budować mądrze, czyli energooszczędnie, powinien poznać również pozostałe.

Izolacyjność cieplna jest wartością raczej zrozumiałą i nie budzącą większych kontrowersji. Żyjemy w czasach ekologii, budynków niskoenergetycznych oraz galopujących cen nośników energii, temat oszczędności jest więc bardzo popularny.

 

W zasadzie całą sprawę (przynajmniej na potrzeby wstępu do tego artykułu, później okaże się, że wcale nie jest tak prosto) można zamknąć stwierdzeniem, że im niższe U – tym lepiej.

 

Jeśli jednak przyszły inwestor będzie wystarczająco uważny i dociekliwy, nawet z materiałów promocyjnych producentów dowie się, że istnieją również inne współczynniki, określające parametry materiałów budowlanych. Niektóre są stosunkowo proste. Do tych należy na przykład izolacyjność akustyczna. Wiadomo – im wyższy parametr, tym za ścianą ciszej. Ale już zdecydowanie większy problem może stanowić zrozumienie wartości tego współczynnika – bo np. 55 dB to dużo czy mało?

 

Inne, zdecydowanie bardziej skomplikowane (przynajmniej teoretycznie), jak na przykład pojemność cieplna, a jeszcze inne niemal mityczne – jak paroprzepuszczalność, o której legendy są już niemal porównywalne do tych o bazyliszkach, rycerzach i obniżkach podatków. Jednym słowem – przyszły inwestor łatwo nie ma.

Ekspert – dr inż. Piotr Kmiecik
współpraca: mgr inż. Mateusz Łagoda

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny