Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Schody wewnętrzne

Większość nowo budowanych domów ma piętra lub użytkowe poddasza. Prowadzą na nie schody, które mogą mieć różną konstrukcję i kształt. To, gdzie zostaną one zlokalizowane i z jakich materiałów będą wykonane, należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Decydując się na konkretny rodzaj schodów, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko ich funkcję komunikacyjną, ale i estetyczną.

Schody wewnętrzne
(fot. Schody Prudlik)

Schody wewnętrzne możemy podzielić ze względu na konstrukcję, kształt i rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Konstrukcja ma wpływ na wygląd i funkcjonalność schodów. Wybierając ją, powinniśmy kierować się własnym gustem, ale także względami praktycznymi. Schody płytowe, wykonane z żelbetu, robi się na etapie budowy domu, a później je wykańcza. Konstrukcja wspornikowa charakteryzuje się tym, że schody osadza się w murze, na podpierającej stopnie belce nośnej lub na pionowym słupie (schody kręcone). Schody modułowe są połączone elementami konstrukcyjnymi i opierają się tylko na podłodze i stropie, zaś schody policzkowe cechują się tym, że stopnie zamontowane są między dwoma skrajnymi belkami nośnymi.

 

Kształt schodów często uwarunkowany jest konstrukcją budynku. Najbardziej popularne są schody dwubiegowe ze spocznikiem (bezpieczne i wygodne). Schody mogą być także proste jednobiegowe (często prowadzą na strych lub do piwnicy), zabiegowe (zajmują mało miejsca), kręcone (polecane do małych pomieszczeń), wachlarzowe (łagodne i efektowne) oraz mieszane – w części proste, w części zabiegowe, co tworzy dość ciekawy efekt.

 

Materiał, z jakiego zrobione są schody, powinien współgrać z wystrojem wnętrza. Najczęściej w domach robi się płytowe schody żelbetowe, które później wykańcza się drewnem, kamieniem lub gresem. Popularne są także schody drewniane i metalowe. Oczywiście producenci, dla lepszego efektu wizualnego, często łączą te materiały, dodając do nich m.in. tworzywo sztuczne i szkło. Schody mogą być pełne z podstopnicami lub ażurowe.

Jakie schody do jakiego domu?

Rodzaj schodów powinien harmonizować z charakterem wnętrza. Mogą one być proste i skromne, ale także wystawne – ciężkie, drewniane z rzeźbioną balustradą. Schody w kształcie spirali sprawdzą się w domach o niewielkiej powierzchni. Tam, gdzie miejsca jest pod dostatkiem, można zrobić schody proste, dwubiegowe ze spocznikiem i niskimi, szerokimi stopniami (są one najbardziej funkcjonalne). Schody zabiegowe w nietypowym kształcie dodadzą naszemu domowi oryginalności i niepowtarzalnego charakteru. Duże znaczenie dla wystroju wnętrza ma także to, z czego schody są wykonane. Najbardziej uniwersalne, ale też niestety najdroższe, jest drewno, które pasuje do niemal każdego pomieszczenia. Schody metalowe i szklane, niekiedy podświetlane diodami LED, znakomicie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych. Znaczenie ma także konstrukcja stopni i balustrad – schody ażurowe (bez podstopnic) dodają wnętrzom lekkości, nie dzieląc ich optycznie, zabudowane z ozdobną balustradą tworzą klimat luksusu.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny