Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Okna
Aby okna spełniały określone standardy, niezbędny jest ich fachowy montaż przeprowadzony w odpowiednim czasie. Zlecenie prac wykwalifikowanej ekipie gwarantuje wygodę i pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Ale i w tym przypadku warto znać proces montażu, bo nawet najbardziej solidnej firmie warto patrzeć na ręce.

Wybór wykonawcy

Okna
(fot. Markilux)
Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z producentem. Zwykle udzielają oni gwarancji wyłącznie na okna zamontowane przez przeszkoloną, autoryzowaną ekipę (okazuje się bowiem, że większość reklamacji wynika z błędów popełnionych w trakcie montażu). Kontakt do monterów otrzymamy w dziale sprzedaży producenta, a jeśli firma zatrudnia wykonawców na stałe – na stronie internetowej producenta.

Kiedy montować?

Osadzenie okien zamyka zwykle stan surowy budynku, co oznacza, że montuje się je przed otynkowaniem ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli ściany mają być tynkowane wcześniej, zaleca się pozostawienie „na surowo” glifów okiennych – montaż okna będzie łatwiejszy i unikniemy uszkodzeń tynku. Jedynie okna drewniane lepiej montować po zakończeniu tzw. prac mokrych wewnątrz domu, bo duża wilgotność powietrza może zaszkodzić drewnianym ramom. Jeżeli zachodzi konieczność wstawienia okien drewnianych przed wykonaniem tynków i wylaniem posadzek, pomieszczenia należy intensywnie wietrzyć, a przy niskiej temperaturze także ogrzewać.

Wymiary ościeża

Szerokość nieotynkowanego otworu okiennego powinna być 3–4 cm większa od szerokości ościeżnicy, a wysokość – 4–6 cm większa od jej wysokości. Większy luz trzeba zostawić w ścianach drewnianych, bo drewno pracuje znacznie intensywniej niż mur. W wymiarze pionowym większą szczelinę należy zawsze pozostawić u dołu, ze względu na montaż parapetu i okapnika zewnętrznego.

 

Małgorzata Kolmus, Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny