Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Drzwi
Ofertę rynkową drzwi można podzielić na grupy różniące się konstrukcją i wykończeniem, jednak parametry te nie mają większego wpływu na sposób montażu. Osadzenie standardowych modeli nie jest zbyt skomplikowane i łatwo pokusić się o wykonanie tego we własnym zakresie. Jednak takiego rozwiązania nie zalecamy. Tym bardziej, że już na etapie zamawiania drzwi można popełnić poważne błędy.

Kompleksowa usługa

Drzwi
(fot. Pol-Skone)
Zamawiając drzwi z montażem, za całą usługę zapłacimy 8%, a nie 23% podatek VAT. Oprócz tego, zarówno na drzwi, jak i usługę dostaniemy roczną gwarancję. Nie musimy też martwić się o transport. Z drugiej strony, jeśli kupujemy tańsze drzwi i potrafimy sami je założyć, korzystniejsze może być zapłacenie wyższego VAT-u. O wykonanie pomiarów najlepiej poprosić firmę, w której zamówimy drzwi, dzięki temu unikniemy pomyłki.

Przygotowanie otworu drzwiowego

Nad wyborem i zakupem drzwi zwykle zastanawiamy się dopiero na etapie prac wykończeniowych, gdy otwory drzwiowe są już gotowe. Jednak na etapie budowy ścian warto dopilnować, by otwory były wykonane starannie i zgodnie z projektem.

 

Możliwość ich podwyższenia w późniejszym czasie ogranicza nadproże. Podczas montażu okien uda się temu zaradzić, dostosowując dolną część ościeża do wymiaru okna, lecz w przypadku drzwi, z oczywistych względów, nie jest to wykonalne.

 

Szerokość otworu drzwiowego musi być co najmniej 10 cm większa od szerokości drzwi (modułowe szerokości drzwi to 70, 80, 90 i 100 cm). Jeśli wysokość otworu drzwiowego wynosi 205–210 cm, nie będzie problemu z dopasowaniem standardowych drzwi, choć możliwe jest także nieznaczne skrócenie ościeżnicy i skrzydła, jeśli pozwala na to jego konstrukcja. Od grubości ściany zależy, czy będzie można kupić ościeżnicę stałą (o określonych wymiarach), czy trzeba nabyć droższą – regulowaną (obecnie do drzwi wewnętrznych w 90% przypadków montuje się ościeżnice regulowane, pasujące do każdej grubości muru).

 

Małgorzata Kolmus, Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny