Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Systemy zamocowań
W sklepach budowlanych znajdziemy różnorodne kotwy, kołki, wkręty i śruby, o różnej średnicy i długości, wykonane z rozmaitych materiałów. Najłatwiej kupuje się kompletne łączniki (np. kołki z wkrętami), ale można też kompletować je samemu, a wtedy zamiast zwykłego wkrętu można zamocować ozdobny albo zakończony haczykiem bądź oczkiem.

Systemy zamocowań
(fot. Fermacell)
Pamiętajmy, że przy doborze zamocowania najpierw ustala się rodzaj, średnicę i długość kołka, a do niego dobiera się odpowiedni wkręt, uwzględniając grubość mocowanego elementu. Wkręt przechodzący przez zamocowany element i przez kołek rozporowy powinien wystawać z kołka na długość równą średnicy tego ostatniego (otwór powinien być zatem co najmniej tyle głębszy od kołka). Dobierając kołek trzeba też sprawdzić (jeśli to możliwe) grubość podłoża – kołki należy osadzać na głębokość równą połowie grubości podłoża.

Kołki rozporowe

Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Kołek składa się z koszulki rozprężnej oraz wkrętu lub gwintowanego trzpienia. Najtrwalsze są kołki wykonane z nylonu (poliamidu), który bardzo długo zachowuje dobre właściwości mechaniczne. Podczas mocowania kołki takie nie ulegają niepożądanemu odkształceniu. Tańsze, ale mniej trwałe, są kołki z polietylenu.

 

Liczne odmiany kołków rozporowych przeznaczone są do osadzania w różnych materiałach.

 

Do materiałów pełnych. Mocują na skutek rozparcia rozciętych ścianek kołka podczas dokręcania. Można je stosować do zamocowań mało obciążonych niemal we wszystkich rodzajach podłoży, ale największe obciążenia mogą przenosić w materiałach pełnych, o zwartej strukturze. Odpowiednie są do cięższych odmian betonu komórkowego (przy większych obciążeniach stosuje się specjalne kołki wkręcane), cegieł klinkierowych i monolitycznych płyt gipsowych (trzeba pamiętać o zmniejszonej wytrzymałości gipsu w warunkach zawilgocenia).

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny