Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012

Zdaniem architekta - Uczestnicy procesu budowlanego

Kupiliśmy projekt (indywidualny lub typowy) i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Zetknęliśmy się więc z projektantem, czyli jednym z uczestników procesu budowlanego. Czasem w projekcie wpisany jest również sprawdzający, jednak ta sytuacja nie dotyczy domów jednorodzinnych – więc w tym tekście go pominę. Istotne jest sformułowanie „jednym z uczestników” – prawo budowlane precyzuje ich bowiem czterech.

Są to: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy. Każdy z nich ma inne funkcje, uprawnienia i możliwości, ale tylko sprawne współdziałanie wszystkich może zapewnić bezproblemowe zakończenie budowy.

 

Problem polega na tym, że mało który z inwestorów orientuje się w zakresie obowiązków poszczególnych uczestników procesu. Teoretycznie najlepiej znaną inwestorom funkcją jest kierownik budowy, ale dookoła niego narosło z kolei tyle mitów, że bardzo trudno dotrzeć do prawdy.

 

Paradoksalnie, mało kto zdaje sobie sprawę, że prawo budowlane określa również obowiązki inwestora. Dość tajemniczą dla większości inwestorów postacią jest również inspektor nadzoru inwestorskiego. Przyjrzyjmy się więc tym postaciom.

 

Wszystkich uczestników procesu budo -wlanego oraz ich prawa i obowiązki definiuje rozdział 3 ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. (Dz.U. Nr 243 poz.1623 z 2010 r).

 

Zacznijmy od osoby w całym procesie najważniejszej, czyli inwestora.

Inwestor

Zgodnie z ustawą, podstawowym obowiązkiem inwestora jest zorganizowanie procesu budowy. Precyzyjnie zakres organizacji określony jest jako zapewnienie:
  • opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych;
  • objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy, czyli osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych;
  • opracowania planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BiOZ) przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych;
  • wykonania i odbioru robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych;
  • w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
Formułka „przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych” w przepisach nie pojawia się po każdym punkcie, jedynie jako podsumowanie po wszystkich – co wprowadza pewne zamieszanie. Warto jednak zwrócić uwagę na trzeci punkt powyższej listy. Mimo, że opracowanie planu BiOZ leży w obowiązkach kierownika budowy – odpowiedzialnością za jego sporządzenie obarczony jest również inwestor.

 

Warto więc sprawdzić w projekcie, czy takie opracowanie jest niezbędne (obowiązek określenia tego, jak również sporządzenia wytycznych do planu BiOZ należy do projektanta) i jeśli tak – sprawdzić, czy kierownik wywiązał się ze swoich obowiązków.

dr inż. architekt Piotr Kmiecik

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!