Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Kominki
W salonie kominek z płaszczem wodnym wygląda tak samo, jak każdy inny. Jednak technicznie to właściwie kocioł na drewno, tyle, że w ładnej obudowie i z dużą szybą, za którą widać ogień. W związku z tym, sposób jego montażu wymaga spełnienia pewnych warunków, związanych z bezpieczeństwem, i trzeba umiejętnie połączyć go z resztą instalacji grzewczej.

Kominki
(fot. Spartherm)
Zgodnie z prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Jednak może być dobrym uzupełnieniem instalacji z kotłem, pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi. By ogrzewanie było efektywne, trzeba rozprowadzić ciepło po całym domu. Są na to dwa sposoby: system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub kominek z płaszczem wodnym, współpracujący z „klasyczną” instalacją centralnego ogrzewania z obiegiem ciepłej wody. Najważniejsze różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami przedstawiamy w tabeli. W poprzednim numerze omówiliśmy DGP, tym razem zajmiemy się kominkami z płaszczem wodnym.

Płaszcz wodny

Wkłady kominkowe mogą być wykonane w różny sposób, jednak zasada działania jest zawsze ta sama. Wkład zawiera wymiennik ciepła, umieszczony zwykle nad paleniskiem. Nośnikiem ciepła jest woda, która krąży pomiędzy wymiennikiem a resztą instalacji (grzejnikami). Taki kominek może podgrzewać także ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Kominki z płaszczem wodnym upowszechniły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat i są postrzegane jako urządzenia pozwalające obniżyć koszty ogrzewania domu. Wszystko dlatego, że drewno, choć zdecydowanie droższe niż kilka lat temu, to i tak jest tanie w porównaniu z gazem płynnym, czy olejem opałowym. Jednak kominki nie są pozbawione wad. Pracują podobnie jak kotły na drewno, co wiąże się z koniecznością częstego dokładania opału, usuwania popiołu, czyszczenia wkładu i komina.

Bezpieczeństwo

Kominek z płaszczem wodnym wymaga zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem temperatury wody (jej zagotowaniem się) i wzrostem ciśnienia w układzie. W przeciwnym razie, może dojść nawet do rozerwania wkładu kominka.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny