Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Kominki
W salonie kominek z płaszczem wodnym wygląda tak samo, jak każdy inny. Jednak technicznie to właściwie kocioł na drewno, tyle, że w ładnej obudowie i z dużą szybą, za którą widać ogień. W związku z tym, sposób jego montażu wymaga spełnienia pewnych warunków, związanych z bezpieczeństwem, i trzeba umiejętnie połączyć go z resztą instalacji grzewczej.

Kominki
(fot. Spartherm)
Zgodnie z prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Jednak może być dobrym uzupełnieniem instalacji z kotłem, pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi. By ogrzewanie było efektywne, trzeba rozprowadzić ciepło po całym domu. Są na to dwa sposoby: system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub kominek z płaszczem wodnym, współpracujący z „klasyczną” instalacją centralnego ogrzewania z obiegiem ciepłej wody. Najważniejsze różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami przedstawiamy w tabeli. W poprzednim numerze omówiliśmy DGP, tym razem zajmiemy się kominkami z płaszczem wodnym.

Płaszcz wodny

Wkłady kominkowe mogą być wykonane w różny sposób, jednak zasada działania jest zawsze ta sama. Wkład zawiera wymiennik ciepła, umieszczony zwykle nad paleniskiem. Nośnikiem ciepła jest woda, która krąży pomiędzy wymiennikiem a resztą instalacji (grzejnikami). Taki kominek może podgrzewać także ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Kominki z płaszczem wodnym upowszechniły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat i są postrzegane jako urządzenia pozwalające obniżyć koszty ogrzewania domu. Wszystko dlatego, że drewno, choć zdecydowanie droższe niż kilka lat temu, to i tak jest tanie w porównaniu z gazem płynnym, czy olejem opałowym. Jednak kominki nie są pozbawione wad. Pracują podobnie jak kotły na drewno, co wiąże się z koniecznością częstego dokładania opału, usuwania popiołu, czyszczenia wkładu i komina.

Bezpieczeństwo

Kominek z płaszczem wodnym wymaga zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem temperatury wody (jej zagotowaniem się) i wzrostem ciśnienia w układzie. W przeciwnym razie, może dojść nawet do rozerwania wkładu kominka.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny