Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Farby do wnętrz
Mniej więcej co kilka lat użytkownicy wnętrz stają przed dylematem, jakie farby wybrać do malowania pomieszczeń. Opisy na opakowaniach sugerują, że każda z nich jest doskonała i często dopiero w praktyce przekonujemy się o wadach i zaletach wybranych produktów. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupu farb oraz jak przygotować podłoże, by efekt był doskonały.

Właściwości...

Farby do wnętrz
(fot. Śnieżka)
Producenci farb z reguły nie podają dokładnego składu swoich wyrobów. Zresztą dla użytkownika nie jest on zbyt istotny, bo najważniejsze są właściwości użytkowe i technologiczne danego produktu. Informacje dotyczące składu farb, zamieszczone w kartach technicznych w katalogach lub na stronach internetowych producentów, są ogólnikowe i na skutek braku konkretnych parametrów nie można ich porównać z innymi produktami. Pewnym ułatwieniem w ocenie farb jest deklarowana przez niektórych producentów zgodność własności farby z normą PN–EN 13300 – porównując parametry różnych produktów, można określić, który charakteryzuje lepsza zdolność krycia, paroprzepuszczalność oraz odporność na zmywanie czy żółknięcie.

 

Materiały malarskie nie są traktowane jako budowlane, zatem ich producenci nie mają obowiązku uzyskiwania aprobat, dopuszczających wyroby do obrotu zgodnie z wymaganiami Prawa budowlanego. Zobowiązani są natomiast do opracowania karty charakterystyki wyrobu (MSDS) określającej podstawowe własności fizykochemiczne, potencjalne zagrożenia i sposób postępowania w razie ich zaistnienia.

 

Producenci mogą wystąpić o nieobowiązkowe atesty dopuszczające wyrób do kontaktu z żywnością lub do szczególnego zastosowania, np. w pomieszczeniach o podwyższonym reżimie higienicznym lub ochrony przeciwpożarowej.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny