Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Grzejniki i podłogówka
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na grzejniki ścienne czy ogrzewanie podłogowe, to z efektów działania dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji grzewczej będziemy zadowoleni. Zarówno grzejniki, jak i „podłogówka” występują w wielu wariantach, sztuka polega na tym, by wybrać jak najlepiej pasujący do źródła ciepła, konstrukcji domu i naszego trybu życia. Oczywiście każdy sposób ogrzewania ma swoje szczególne cechy, które warto poznać zanim dokonamy wyboru.

Stalowe grzejniki płytowe

Grzejniki i podłogówka
(fot. Jaga)
Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych są stalowe grzejniki płytowe – produkowane w bardzo dużym wyborze i w przystępnych cenach. Taki grzejnik to jedna lub kilka płyt grzejnych, wewnątrz których przepływa gorąca woda. Najczęściej grzejnik ma ponadto ożebrowanie konwekcyjne, które poprawia wymianę ciepła z otoczeniem. W efekcie grzejniki płytowe oddają ciepło zarówno przez promieniowanie, jak i konwekcję.

 

Stalowe grzejniki płytowe przeznaczone są do pracy w instalacjach z zamkniętym naczyniem wzbiorczym, raczej przy stabilnej temperaturze i ciśnieniu wody.

 

Uwaga! Zwykle montaż grzejników stalowych w instalacji z naczyniem otwartym oznacza złamanie warunków gwarancji i jej utratę.

 

W instalacji z takimi grzejnikami krąży stosunkowo niewiele wody, bo ich pojemność jest mała. Umożliwia to skuteczne regulowanie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach – zarówno za pomocą głowic termostatycznych przy grzejnikach, jak i automatyki sterującej pracą kotła. W efekcie dobrze nadają się do instalacji z kotłami gazowymi lub olejowymi, które pracują z układach zamkniętych i pozwalają na precyzyjną regulację temperatury wody. Mogą też pracować z nowoczesnymi kotłami na paliwa stałe – wyposażonymi w podajnik i automatykę, oczywiście pod warunkiem, że będą zabezpieczone zamkniętym, a nie otwartym naczyniem wzbiorczym.

 

Ze względu na podatność na korozję, nie zaleca się montażu stalowych grzejników płytowych w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak łazienka czy pralnia. Nie wolno też łączyć bezpośrednio stali i miedzi, bo na styku tych metali powstaje ogniwo elektryczne i stal szybko koroduje. W związku z tym trzeba stosować specjalne przekładki izolacyjne, a do wody warto dodać środek zapobiegający korozji (inhibitor).

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny