Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Bramy garażowe
Montaż bramy garażowej to przedsięwzięcie dość skomplikowane, dlatego jej wyboru warto dokonać jak najwcześniej – przed ostatecznym wykończeniem garażu lub nawet w fazie projektowania domu. Wówczas, po otrzymaniu od producenta wytycznych, właściwe przygotowanie garażu pod montaż konkretnego modelu bramy nie będzie stanowiło problemu.

Zamawiamy usługę

Bramy garażowe
(fot. Wiśniowski)
Montaż bramy garażowej najlepiej zlecić wykwalifikowanej ekipie poleconej przez dystrybutora. Przed dostarczeniem produktu, dystrybutor zwykle wysyła pracownika, by ocenił, czy otwór wjazdowy jest prawidłowo przygotowany.

 

Gdy jako osoba prywatna zamawiamy kompleksową usługę, czyli kupujemy bramę (z napędem lub bez), przeznaczoną do garażu, znajdującego się w bryle budynku mieszkalnego, i zamawiamy jej montaż, wówczas VAT wynosi 8%. Jeśli natomiast nie zamawiamy montażu, kupowana brama przeznaczona jest do garażu nie znajdującego się w bryle budynku (garaż wolno stojący) lub jeśli chcemy, by faktura była wystawiona na firmę, wówczas VAT wynosi 23%.

Wytyczne do montażu bramy

Najważniejsze wytyczne dotyczą szerokości i wysokości otworu wjazdowego do garażu, minimalnej odległości między ścianami bocznymi a krawędzią ościeża, wysokości garażu (licząc od posadzki wyłożonej płytkami) i wysokości nadproża. Wiele modeli potrzebuje aż 20–30 cm wolnego miejsca pod sufitem – jeśli skrzydło bramy ustawia się tam po otwarciu albo chowa w kasecie, umieszczonej nad wjazdem. Gdy garaż jest niski, warto przemyśleć kupno bramy o skrzydłach otwieranych na zewnątrz lub przesuwanych na bok. Oprócz tego, jeśli planujemy wyposażyć bramę w napęd, dobrze jest we wskazanym przez producenta miejscu (zwykle na bocznej ścianie lub suficie) wyprowadzić przewód zasilający.

 

Małgorzata Kolmus, Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny