Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012
Odkurzacz centralny
Coraz więcej jest domów, w których można go zobaczyć. Gospodarze zwykle mówią, że jest cichy, wygodny, a przede wszystkim przyjazny alergikom. Owszem, kosztuje więcej niż tradycyjny, ale inwestować można etapami.

Odkurzacz centralny
(fot. Husky)
Wynaleziono go w połowie ubiegłego wieku. W Polsce centralne odkurzacze pojawiły się na rynku w początkach lat 90. i od tego czasu stały się tak popularne, że nie uważa się już ich za luksus: są standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych. Przez te dwadzieścia lat producenci udoskonalali elementy systemu, a instalatorzy poznawali fach. To konkurencja sprawiła, że na rynku jest coraz więcej modeli odkurzaczy, elementów wyposażenia ułatwiających sprzątanie, a producenci prześcigają się w promocjach i rabatach, oferując fachowe doradztwo i pomoc w projektowaniu i doborze instalacji. W reklamach zadbane panie w butach na wysokich obcasach pokazują, że sprzątanie odkurzaczem centralnym to sama przyjemność. Lukrowane obrazki lepiej traktować z dystansem, ale trzeba przyznać, że jest to rzeczywiście wygoda.

 

W nowo budowanym domu odkurzacz centralny można instalować etapami, o czym piszemy w punkcie o instalacji. Zobaczmy zatem, z czego składa się taki system i jaka jest oferta rynkowa.

Elementy systemu

Jednostka centralna
To najważniejsza część instalacji, zawierająca urządzenie ssące. Ma zazwyczaj kształt walca i jest przystosowana do zawieszenia na ścianie. Odpowiednim miejscem na nią jest suche i przewiewne pomieszczenie gospodarcze: kotłownia, piwnica, garaż. Najlepiej jednostkę zawiesić około 70 cm od podłogi, tak by był do niej swobodny dostęp (jeśli domownicy są wysocy, można trochę wyżej) i około 30 cm od ściany i sufitu (żeby silnik był dobrze chłodzony).

 

Pomieszczenie powinno być oddalone od miejsc, w których spędzamy wolny czas lub pracujemy, aby nie docierały do nas hałasy związane z pracą jednostki centralnej. Mniej zalecanym miejscem na jej zainstalowanie jest pomieszczenie na wyższej kondygnacji, np. strych, z tego względu, że jednostka centralna umieszczona powyżej przebiegającej instalacji musi mieć większą moc niż to wynika z parametrów instalacji. Inaczej po wyłączeniu odkurzacza, zanim silnik się zatrzyma, czas na podniesienie większych zanieczyszczeń, np. kamyków, grudek ziemi, do góry może być za krótki.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny