Jak poprawnie wykonać taras na gruncie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak poprawnie wykonać taras na gruncie?

Zamierzam zrobić taras na gruncie o wymiarach 4x3 m i wykończyć go płytkami mrozoodpornymi. Taras ma być częściowo zadaszony. Jak gruba powinna być warstwa utwardzenia i sama płyta? Z czego powinna być dylatacja pomiędzy tarasem a fundamentem budynku? Planuję zrobić około 1-cm szczelinę pomiędzy płytkami a styropianem. Czy to wystarczy?

Jak zrobić taras na gruncie?

Odpowiedź eksperta: Taki taras najlepiej wykonać na poziomie terenu, ponieważ będzie mniejszy nakład pracy i materiałów.

Po zrobieniu wykopu trzeba ułożyć 35-50 cm warstwę pospółki, żwiru lub grubego piasku. Warstwa ta stabilizuje grunt i zmniejsza podsiąkanie kapilarne wód gruntowych.

Następnie na podłoże wylewa się warstwę podkładową grubości 10 cm z tzw. chudego betonu. Aby zapewnić odpływ wód opadowych z powierzchni tarasu, jego powierzchnię kształtuje się ze spadkiem na zewnątrz w granicach 1-2% (orientacyjnie 1-2 cm/1 m długości płyty tarasu).

Schemat: wykonanie tarasu na gruncie

Konieczne jest również ułożenie izolacji przeciwwodnej (z izolacyjnej folii budowlanej, papy izolacyjnej na lepiku lub papy termozgrzewalnej) na całej powierzchni tarasu i wywinięcie jej 10-15 cm na ścianę. W strefie przyściennej trzeba zrobić dylatację - np. ze styropianu gr. 2 cm i uszczelnić ją silikonem sanitarnym.

Następnie wylewa się (z zachowaniem wspomnianego wcześniej spadku) płytę główną tarasu na gruncie - grubości 8-10 cm, z betonu B 20. Na płytę kładzie się płynną folię budowlaną, która zapobiega wnikaniu wody pod przestrzeń podpłytkową.

Następnie można wykonać warstwę wykończeniową tarasu na gruncie z mrozoodpornych, antypoślizgowych płytek ceramicznych, płyt z kamienia naturalnego lub lastrika.

Redakcja BD

fot. otwierająca: CANE-LINE

Zdaniem naszych Czytelników

time image

17 Maj 2019, 14:55

2 godziny temu, Gość Roman napisał:  wykopaliśmy dół na dno poszedł gruz przesypany żwirem, na to folia , następnie żwirek ,folia i kruszeń , który zaleliśmy betonem. Na jakie potrzeby tej folii tam tyle?

time image

Gość Roman

17 Maj 2019, 12:03

Z artykułu widzę ze trochę nie prawidłowo zrobiliśmy nasz taras. Co prawda mieszkamy na suchym terenie . U na wygląda to tak , z teściem wykopaliśmy dół na dno poszedł gruz przesypany żwirem, na to folia , następnie żwirek ,folia i kruszeń , który zaleliśmy betonem. Trochę ...

time image

Gość Jacuś

10 Maj 2019, 11:57

Kurde tak paczem to 8-10 cm to troche mało jak na wylewke pod taraz zazwyczaj sie zaleca 15 ale chociaż dobry ten rodzaj betonu dali B20 jest w sam raz taki mam

time image

31 Mar 2014, 09:43

Cieplejsze dni kuszą aby rozpocząć taras. Chce go zrobić sam. Nalożyć płytki. Proszę o rady i wskazówki w tym temacie.

time image

Gość maciek

20 Lut 2014, 20:59

Lepik jest wrażliwy na przejścia przez zero (potrafi ich być nawet sto kilkadziesiąt w ciągu cyklu jesień-zima-wiosna. Poza tym staje się łamliwy już w temperaturze +5 st. C

time image

Gość mix

08 Lip 2013, 10:05

Jestem przekonany iż papa na lepiku w tekście ma charakter informacyjny iż takowa izolacja ma być wykonana. Każdy sam podejmie decyzję czy ta izolacja będzie z folii czy też użyta jakaś gotowa izolacja producentów chemii budowlanej.

time image

Gość monex

10 Wrz 2010, 10:37

Dlaczego Maciek uważa że po roku zniknie papa razem z lepikiem ?.

time image

Gość maciek

01 Maj 2009, 18:06

Drogi Ekspecie Podana technologia gwarantuje późniejsze problemy, proponuję zapoznać się np. z niemieckimi wytycznymi dotyczacymi balkonów i tarasów. Papa na lepiku wytrzymuje jeden sezon, potem pzrestaje istnieć. I co dalej?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!