Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2011
Montaż drzwi wewnętrznych

Montaż drzwi wewnętrznych nie stawia wykonawcy tak surowych wymogów, jak montaż okien, bo nie trzeba tu uwzględniać różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu. Niemniej jednak własnoręczny montaż to ambitne wyzwanie, więc prace najlepiej zlecić fachowcom.

Przed montażem

Montaż drzwi wewnętrznych
(fot. Drew-Holtz)

Montaż drzwi wewnętrznych przeprowadzamy z reguły w wykończonych już pomieszczeniach, z gotową podłogą oraz otynkowanymi i pomalowanymi ścianami. Zanim kupimy i zamontujemy drzwi, musimy zmierzyć szerokość i wysokość otworu drzwiowego, grubość muru, a także ustalić kierunek otwierania skrzydeł (odpowiednio do tych parametrów dobieramy drzwi i ościeżnice).

 

Wymiary ościeża. Szerokość otworu drzwiowego musi być co najmniej 10 cm większa od szerokości drzwi (modułowe szerokości drzwi to 70 cm, 80 cm, 90 cm i 100 cm), ponieważ wokół ościeżnicy musi pozostać 2–3-cm szczelina montażowa. Jeśli wysokość otworu drzwiowego wynosi 205–210 cm, nie będzie problemu z dopasowaniem standardowych drzwi, choć dopuszczalne jest także nieznaczne skrócenie ościeżnicy i skrzydła, jeśli pozwala na to jego konstrukcja.

 

Grubość muru. W przypadku zakupu tzw. ościeżnicy uniwersalnej grubość muru nie ma znaczenia, bo można ją zamontować przy ścianie o dowolnej grubości. Jeśli natomiast zdecydujemy się na ościeżnicę regulowaną, musimy dobrać model o takim zakresie regulacji, aby pasował do naszej ściany.

 

Kierunek otwierania drzwi.Zależnie od planowanego kierunku otwierania skrzydeł, wybieramy drzwi lewe lub prawe. Drzwi lewe to takie, w których zawiasy widzimy po lewej stronie (stojąc od strony ich umieszczenia), natomiast drzwi prawe zawiasy mają po prawej stronie. Drzwi licują się z powierzchnią ściany tylko od strony zawiasów – zapewnia to pełne ich otwarcie i możliwość zdjęcia z zawiasów.

 

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny