Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2011

Centralne odkurzanie

Jeśli chcemy mieć odkurzacz, którego nie trzeba nosić w czasie sprzątania, prawie go nie słychać, a jego praca nie powoduje ruchu powietrza i wzbijania kurzu to powinniśmy zdecydować się na zamontowanie w domu odkurzacza centralnego. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie budowy domu.

Centralne odkurzanie
(fot. Comfort System)
Tradycyjny odkurzacz wsysa powietrze z zanieczyszczeniami i kurzem, a następnie filtruje je w swoim wnętrzu. Oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane, a zanieczyszczenia pozostają w specjalnym pojemniku.

 

Wadą takiego rozwiązania jest to, że silny strumień powietrza wydobywający się z odkurzacza powoduje podrywanie kurzu i przyczynia się to do wtórnego zanieczyszczenia powietrza. Obniżenie jego jakości nie występuje natomiast w przypadku instalacji centralnego odkurzania. Zapewnia ona bowiem usuwanie kurzu wraz z zassanym powietrzem.

Budowa

Centralny odkurzacz składa się z: jednostki centralnej, instalacji przewodowej (w całości ukrytej w murach) oraz węża ssawnego. Zebrane podczas odkurzania zanieczyszczenia są usuwane z pomieszczeń przewodami w ścianach, a następnie większe cząstki zatrzymują się w zbiorniku przy jednostce centralnej, a powietrze zanieczyszczone kurzem wyrzucane jest na zewnątrz domu.

 

Jednostka centralna to siła napędowa systemu. Jej zadanie polega na wytwarzaniu w przewodach odpowiednio dużego podciśnienia, które umożliwia wciąganie zanieczyszczeń. Składa się z silnika oraz turbiny ssącej, separatora zanieczyszczeń i zbiornika do ich magazynowania. Do separatora trafia wszystko, co wpada do przewodów i jest tam zatrzymywane, aby nie doszło do uszkodzenia silnika. Worki separatorów mogą być wykonane z papieru lub folii (jednorazowe), a także z tkaniny. W ofercie rynkowej znajdują się również separatory z odwróconym workiem. W czasie działania odkurzania centralnego przepływa przez nie zanieczyszczone powietrze.

 

Natomiast po wyłączeniu silnika worek opada do zbiornika, który co pewien czas trzeba opróżniać z gromadzących się tam zanieczyszczeń. Wielkość jednostki centralnej (w tym jej moc i rozmiar zbiornika na śmieci) należy dobrać do planowanej powierzchni odkurzania. Dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 150 m2 i długości przewodów ssących ok. 30 m w pełni wystarczająca jest jednostka centralna o mocy 1000–1200 W. W domu 250–500 m2 (z przewodami długości ponad 50 m) potrzebna będzie natomiast jednostka centralna o mocy ok. 3000 W.

 

Waldemar Kowalski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!