Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2011

Taras - miejsce relaksu i wypoczynku

Taras jest jednym z ostatnich elementów, jakie wykonujemy, budując własny dom. Możemy zrobić go z betonowej kostki, kamieni naturalnych, drewna, materiałów kompozytowych. Rozwiązań jest naprawdę sporo, a to, na które się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od naszego gustu, kreatywności i zasobności portfela.

Taras - miejsce relaksu i wypoczynku
(fot. Bruk-Bet)
Projektując dom, a następnie planując jego umiejscowienie względem stron świata, powinniśmy określić również lokalizację i wielkość tarasu oraz funkcję, jaką ma on pełnić. Zastanówmy się o jakich porach dnia będziemy jadać na tarasie posiłki i spędzać na nim wolny czas. Najbardziej nasłonecznione są tarasy położone od południa (często wychodzi się na nie bezpośrednio z salonu czy jadalni), nad którymi możemy umieścić chroniącą przed nadmiarem światła markizę, najmniej – od północy, które znakomicie sprawdzają się podczas upałów. Jeśli planujemy jadać na tarasie śniadania, warto usytuować go od wschodu, a jeśli kolacje – od zachodu. Ciekawym pomysłem są tarasy umiejscowione na rogu budynku, gdyż słońce operuje na nich przez większą część dnia. Latem mogą być jednak „przegrzane”.

Łącznik domu z ogrodem

Tarasy najczęściej lokalizuje się z tyłu lub z boku budynku. W ten sposób nie sąsiadują one bezpośrednio z ulicą czy śmietnikiem, stanowiąc naturalne połączenie naszego domu z ogrodem. Jeśli mamy duży dom i działkę możemy zastanowić się nad zbudowaniem kilku tarasów.

 

Przyjmuje się zasadę, że taras nie powinien być mniejszy niż 2,5 × 2,5 m, tak aby można było ustawić na nim niewielki stolik z krzesłami. Wybierając rodzaj materiału, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko własne preferencje, ale także zadbać o to, aby taras współgrał z otoczeniem i dobrze pasował do charakteru budynku.

 

Najpopularniejsze są konstrukcje naziemne, które można wykonywać na kilka sposobów.

Taras ziemny betonowy

Jest najbardziej popularny i daje największe możliwości wykończenia, a dobrze wykonany nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwujących. Taras betonowy może spełniać także funkcję tarasu tymczasowego do czasu, aż ułożymy na nim warstwę wierzchnią. Niemniej jednak, jeśli planujemy pokryć go w przyszłości gresem lub kamieniem dobrze jest od razu wybrać rozwiązanie docelowe i dostosować do niego grubość wylewki.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!