Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2011
Kotły i podgrzewacze
Dobór właściwego urządzenia grzewczego nie jest sprawą prostą. Oprócz wyboru rodzaju paliwa, jego dostępności i ceny, trzeba rozważyć również sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Niektóre kotły mogą ją nam zapewniać na bieżąco, inne będą wymagały zamontowania np. zasobnika ciepłej wody. By uniknąć błędów warto zapoznać się z możliwościami różnorakich rozwiązań.

Kotły i podgrzewacze
(fot. Vaillant)
Wybierając kocioł przede wszystkim powinniśmy zdecydować, na ile zautomatyzowany i bezobsługowy ma on być, nie zapominając, że nowoczesny sprzęt (niezależnie od rodzaju dedykowanego paliwa) to wyższe koszty zakupu. Zanim podejmiemy decyzję warto wiedzieć, że:

 

kotły zasypowe na paliwo stałe – wymagają uzupełniania paliwa co kilka godzin i codziennie trzeba je na nowo rozpalać;

 

kotły z podajnikiem na paliwo stałe – mogą pracować nawet kilkanaście dni bez obsługi, zależnie od pojemności zasobnika z opałem oraz ilości powstającego popiołu. Jednak nawet najnowocześniejszych urządzeń z funkcją automatycznego rozpalania i czyszczenia nie należy pozostawiać bez nadzoru na kilka dni, bo czasem dochodzi do zablokowania podajnika, np. zbyt dużą bryłą węgla;

 

kotły gazowe, olejowe i elektryczne – nawet najprostsze są praktycznie bezobsługowe (wymagają tylko przeglądów serwisowych).

Kotły na paliwa stałe

Zasypowe z górnym spalaniem. Paliwo jest dozowane do komory, w której cała jego objętość szybko zaczyna się palić. Wymagają częstego uzupełniania paliwa, zwykle co 3–4 godziny. Mają niską sprawność 60–70%. Są najtańsze. Mogą pracować nawet bez prądu, jeśli instalacja może działać grawitacyjnie (bez pompy obiegowej).

 

Zasypowe z dolnym spalaniem. Opał spala się w nich w dolnej części komory zasypowej, a po wypaleniu zostaje zastąpiony paliwem osuwającym się z górnej części komory. Wobec rozmaitości konstrukcji w praktyce jednak często trudno jednoznacznie sklasyfikować kocioł – czasem jako kocioł z dolnym spalaniem sprzedawane jest urządzenie mające np. jedynie umieszczony u dołu wyciąg spalin. Okres pomiędzy uzupełnieniem paliwa wynosi nawet 10 godzin, a sprawność do 80%. Takie kotły są droższe od kotłów z górnym spalaniem i wymagają lepszego ciągu kominowego. Jeśli są wyposażone w wentylator nadmuchowy, muszą mieć zasilanie elektryczne.

 

Kotły z palnikiem i podajnikiem paliwa. Opał jest dozowany porcjami przez podajnik i spalany w palniku. Odbywa się to automatycznie, dlatego kocioł potrzebuje sterownika, który kontroluje pracę wszystkich urządzeń. Niezbędnym wyposażeniem takiego kotła jest zasobnik opału.

 

Częstotliwość obsługi zależy od wielkości zasobnika, a także od ilości powstającego popiołu (z pelletów zostaje go kilkakrotnie mniej niż z węgla). Sprawność takich kotłów sięga 90%. Możliwe jest dość zaawansowane sterowanie parametrami ich pracy (intensywność palenia, temperatura wody). Wymagają standaryzowanego paliwa o powtarzalnych parametrach. Są znacznie droższe od kotłów bez podajnika.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny