Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2011
Markizy tarasowe
Słońca tego lata było jak na lekarstwo. Ale markizy kupuje się przecież nie tylko na jeden sezon. Jeszcze przyjdą takie upały, kiedy zatęskni się za odrobiną cienia.

Markizy tarasowe
(fot. Naja Prodex)
Chronią przed słońcem, zdobią taras, a w upalne dni pozwalają zachować chłód w pomieszczeniach. Słowem – same plusy. Może warto o nich pomyśleć, mimo że następne lato daleko przed nami? Właśnie teraz jest dobry czas na spokojne wybieranie i podejmowanie decyzji. A przedtem – przeczytanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o markizy tarasowe.

Wielkość

Mam taras od strony południowo-wschodniej. Niestety w upalne dni – nie do wytrzymania. Co prawda można się opalać, ale przecież nie wytrzyma się długo na takiej patelni. Jak myślicie, wybrać markizę, która będzie zacieniać cały taras, czy tylko jego część?

 

Zdecydowanie lepiej mieć taką markizę, która zacienia tylko część tarasu. W ten sposób pozostawiamy sobie możliwość wyboru: cień albo słońce. Jeśli świeci ono na cały taras, warto zacienić głównie tę strefę, w której się odpoczywa. Jeśli jakiś fragment tarasu przez część dnia jest zacieniony, nie warto zasłaniać go markizą.

 

Zanim zdecydujemy o wielkości przesłony, poobserwujmy jak układa się cień na tarasie w poszczególnych porach dnia i zastanówmy się, którą część chcemy mieć zawsze osłoniętą.

 

Markizę najlepiej kupić w firmie, która oferuje doradztwo techniczne: zrobi bezpłatne pomiary i dopasuje szerokość markizy do stopnia nasłonecznienia tarasu i powierzchni, jaką chce się zacienić.

Wymiary

Mam taras szerokości 4 m i długości 3 m. Na jaką długość markiza powinna się wysuwać?

 

Wyciąg, czyli długość markizy od ściany budynku do jej krawędzi trzeba dopasować do jej szerokości: przy kącie nachylenia 4 stopnie, długość powinna być o 0,5 m mniejsza od szerokości – to wymóg konstrukcyjny. A zatem na opisany wyżej taras wystarczy markiza o wyciągu 3,5 m. Jeśli chcemy, by wyciąg był większy lub równy szerokości markizy, ta musi mieć specjalną konstrukcję, którą oferują tylko wybrane firmy. Pamiętajmy, że nietypowe rozwiązania są dużo droższe od standardowych, choć są firmy, w których można zamówić markizę o dowolnych wymiarach (co 1 cm). Standardowe wymiary markiz to:
  • szerokość – od 100 do 1400 cm,
  • wyciąg – od 150 do 1000 cm.
Markiza musi być stabilna, poszycie odpowiednio naciągnięte, a całość nie może zagrażać bezpieczeństwu, dlatego wymaga się, by markizy miały odpowiednią konstrukcję dostosowaną do szerokości:
  • powyżej 600 cm – trzy pary ramion,
  • powyżej 900 cm – cztery pary.
W zależności od gabarytów urządzenia rura nawojowa ma średnicę 70, 78 lub 85 mm.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny