Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2011
Rynny i rury spustowe
Gotowych systemów rynnowych jest wiele: z tworzywa sztucznego, stali, aluminium, miedzi. Choć ich montaż nie jest skomplikowany, wymaga dużej staranności, aby elewacjom nie groziły zacieki, a ścianom – zawilgocenie.

Rynny i rury spustowe
(fot. Gamrat)
Potocznie na system odprowadzania wody z dachu mówi się „rynny”. Tymczasem rynny to tylko elementy poziome, które montuje się wzdłuż okapu. Woda spływa przez rury spustowe – czasem do specjalnego zbiornika. Do mocowania i łączenia rynien i rur spustowych używa się wpustów, kolanek, obejm, trójników, rynhaków i muf. Najlepiej kupić je w komplecie od jednego producenta, aby nie było problemów z ich doborem, a potem montażem.

 

Odradzamy montowanie rynien samodzielnie – lepiej poprosić znajomego dekarza, a jeśli takiego nie mamy – poszukać przez Stowarzyszenie Dekarzy albo popytać tych, którzy ostatnio montowali lub wymieniali rynny; zawsze też prośmy o referencje i informacje o wykonanych projektach.

Co znajdziemy na rynku?

System rynnowy powinien być wykonany z materiałów odpornych na ulewny deszcz, zamarzający śnieg i zmiany temperatury. Powinien także pasować do stylistyki domu i harmonizować z kolorem elewacji, pokrycia dachu i stolarki okiennej.

 

Orynnowanie z PVC
Swoją popularność zawdzięcza niskiej cenie i trwałości. Rynny z PVC są odporne na korozję, więc można je stosować w regionach, gdzie występują kwaśne deszcze szkodliwe dla metali oraz słone bryzy i dymy przemysłowe. Rury produkuje się z PVC barwionego w masie, dzięki czemu nie są na nich widoczne zarysowania spowodowane np. przez gałęzie.

 

Orynnowania z PVC można więc stosować w domach otoczonych drzewami i krzewami. Orynnowania z PVC montuje się szybko i łatwo dzięki specjalnym zatrzaskom oraz uszczelkom i nie trzeba do tego specjalistycznych narzędzi. Elementy produkuje się w wielu kolorach, więc nietrudno je skomponować z pokryciem dachu i elewacją. Można je stosować zarówno na prostych, jak i skomplikowanych dachach, nawet z krawędziami łukowymi. Nie wymagają odnawiania.

 

Wadą PVC jest znaczna rozszerzalność termiczna. Aby rynny i rury mogły swobodnie rozszerzać się i kurczyć wraz ze zmianami temperatury, a przy tym połączenia zachowywały szczelność, łączy się je specjalnymi gumowymi uszczelkami z EPDM i uchwytami (w razie konieczności połączenia można rozmontować i zmontować powtórnie).

 

W temperaturze poniżej 10°C PVC staje się kruche i może pękać wskutek uderzeń zlodowaciałego śniegu. Pod wpływem słońca PVC może natomiast zmieniać kolor, dlatego do domów silnie nasłonecznionych lepiej wybrać orynnowanie w jasnym kolorze, dzięki czemu będzie się mniej nagrzewać i wolniej płowieć; jeśli takie orynnowania nie pasuje do kolorystyki elewacji, warto wybrać rynny, które są jasne wewnątrz.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny