Klimatyzacja

Klimatyzacja
Upały mamy w tym roku już za sobą i właśnie teraz jest dobry czas, by pomyśleć o klimatyzacji i przygotować dom do kolejnego lata. Teraz bez trudu znajdziemy wykonawcę, a u sprzedawców możemy liczyć na duże rabaty.

Klimatyzacja
(fot. PZK Hydropol-Dekor)
Rozbudowane, profesjonalne instalacje klimatyzacyjne mają za zadanie wszechstronną „obróbkę” powietrza – chłodzenie, nawilżenie lub osuszenie, oczyszczenie, zapewnienie jego właściwego przepływu (brak przeciągów). W domach jednorodzinnych użytkownicy nie mają zwykle aż takich wymagań – klimatyzator ma chłodzić, a ubocznym efektem jego działania jest osuszenie powietrza.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dominują trzy rodzaje klimatyzatorów – monoblok, split i multi-split. Różni je sposób instalacji, efektywność, głośność oraz to, ile pomieszczeń mogą chłodzić.

 

Monoblok
Wszystkie jego elementy znajdują się w jednej obudowie. Najbardziej charakterystycznym elementem jest rura dużej średnicy, którą na zewnątrz pomieszczenia wyrzucane jest rozgrzane powietrze. Rozgrzewa się ono chłodząc sprężarkę, w ten sposób ciepło jest usuwane z pomieszczenia.

 

Monobloki to urządzenia przenośne, nie wymagają więc fachowego montażu, ponadto są proste w budowie i najtańsze. Te klimatyzatory mają niestety także poważne wady. Do ochłodzenia pomieszczenia zużywają więcej energii niż inne typy urządzeń. Wynika to choćby z faktu, że rura wyrzucająca ciepłe powietrze jest zwykle wystawiana przez uchylone okno, a tą drogą do środka dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz – tym bardziej że pracujący w ten sposób klimatyzator powoduje w pomieszczeniu podciśnienie.

 

Monobloki są też głośne, w pomieszczeniu hałasują zarówno wentylatory, jak i sprężarka. Niektórym osobom taki klimatyzator w sypialni może uniemożliwiać sen.

 

Split
Tu elementy urządzenia są rozdzielone pomiędzy znajdującą się w pomieszczeniu jednostkę wewnętrzną, w której hałasuje tylko wentylator, a jednostkę zewnętrzną, w której znajduje się sprężarka, będąca najgłośniejszym elementem. Część zewnętrzną i wewnętrzną łączą tylko cienkie przewody, tzw. rurki freonowe, którymi przepływa czynnik chłodniczy. Poza eliminacją hałasu umieszczenie sprężarki na zewnątrz ma tę zaletę, że do jej chłodzenia wykorzystuje się powietrze zewnętrzne. Praca klimatyzacji nie zaburza więc działania wentylacji w pomieszczeniu.

 

Wadami klimatyzatora typu split są: wyższa w porównaniu z monoblokiem cena oraz konieczność montażu urządzenia na stałe w jednym pomieszczeniu. A za montaż zapłacimy kilkaset złotych.

 

Multi-split
To w zasadzie klimatyzator split z kilkoma jednostkami wewnętrznymi i jedną zewnętrzną o większej mocy. Dzięki temu można chłodzić wiele pomieszczeń, w każdym ustawiając pożądaną temperaturę. To rozwiązanie tańsze niż wykorzystanie odrębnych klimatyzatorów split w każdym z pomieszczeń.

 

W tych urządzenia, ze względu na ich wyższą moc, szczególnie przydatna jest możliwość jej regulacji – takie klimatyzatory określa się mianem „inwerter”. Dzięki temu urządzenie może pracować z wysoką sprawnością, wykorzystując np. tylko 50% swej mocy, gdy chłodzenia wymagają np. tylko pomieszczenia z jednej strony domu, bo tylko one są nasłonecznione w danej chwili.

 

Uwaga! W przypadku klimatyzatorów multi-split długość przewodów z czynnikiem chłodniczym jest większa. Dopuszczalna długość rurek oraz maksymalna różnica wysokości pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną są podane w dokumentacji urządzenia.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Pozostałe artykuły z tego numeru
Eksploatacja i konserwacja systemu z pompą ciepła
Same pompy, a szczególnie ich sprężarki, psują się niezwykle rzadko, pracując nawet przez kilkadziesiąt lat. Awarii czasem ulegają za to pompy obiegowe czy zawory, czyli elementy podlegające normalnemu zużyciu eksploatacyjnemu w każdej instalacji grzewczej. Jednak przyczyną 80–95% kłopotów w instalacjach z pompą ciepła jest wadliwe wykonanie instalacji po stronie źródła dolnego.
Eksploatacja i konserwacja systemu z pompą ciepła
Kosmetyczne szlify architekta
Teresa i Adam samodzielnie założyli ogród, jednak mieli wrażenie, że brakuje mu wykończenia. Ich zdaniem wyglądał jak kobieta bez ładnej fryzury, makijażu i biżuterii. Zaradziła temu architekt krajobrazu.
Kosmetyczne szlify architekta
Montaż drzwi wewnętrznych
Montaż drzwi wewnętrznych nie stawia wykonawcy tak surowych wymogów, jak montaż okien, bo nie trzeba tu uwzględniać różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu. Niemniej jednak własnoręczny montaż to ambitne wyzwanie, więc prace najlepiej zlecić fachowcom.
Montaż drzwi wewnętrznych
Montaż okien
Choć samodzielny montaż okien nie jest skomplikowany, to należy liczyć się z utratą gwarancji na okna, jeśli ich producent uzależnia ją od zamontowania przez autoryzowaną firmę. Ponadto, jeśli usługę zamówimy u producenta, za okna zapłacimy niższy VAT. Niezależnie od tego, czy prace wykonamy na własną rękę (czego nie zalecamy), czy nie, poznajmy proces montażu, bo nawet najbardziej wykwalifikowanej ekipie warto patrzeć na ręce.
Montaż okien
Ścianki krzywoliniowe
Ścianki łukowe, zarówno te niskie, jak i sięgające sufitu, wklęsłe czy wypukłe, dodają wnętrzom charakteru. Mogą być dekoracją lub pełnić jakąś funkcję, na przykład obudowy kominka, parawanu natrysku czy osłony szybu instalacyjnego.
Ścianki krzywoliniowe
Okna
Każde okno, niezależnie, z jakiego materiału jest wykonane, powinno spełniać określone standardy – chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi oraz wspomagać wentylację.
Okna
Docieplenie ścian zewnetrznych
Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.
Docieplenie ścian zewnetrznych
Jaki komin do kotła gazowego?
PYTANIE CZYTELNIKA Jesteśmy z żoną na etapie podejmowania decyzji dotyczącej sposobu ogrzewania nowo budowanego domu. Zastanawiamy się nad kondensacyjnym kotłem gazowym. Czy do takiego kotła musimy postawić komin z prefabrykatów czy lepiej wymurować komin tradycyjny i umieścić w nim wkład ze stali kwasoodpornej? A może zdecydować się na przewód powietrzno-spalinowy zamiast tradycyjnego komina?
Jaki komin do kotła gazowego?
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Większość obecnie budowanych domów ogrzewana jest za pomocą grzejników ściennych i ogrzewania podłogowego. Aby te dwa systemy dobrze ze sobą współpracowały, trzeba wiedzieć, czym się charakteryzują, z jakimi źródłami ciepła dobrze współpracują oraz w jaki sposób powinny być sterowane. By uniknąć kosztownych i uciążliwych napraw, należy również dopilnować fachowego montażu.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Kotły i podgrzewacze
Dobór właściwego urządzenia grzewczego nie jest sprawą prostą. Oprócz wyboru rodzaju paliwa, jego dostępności i ceny, trzeba rozważyć również sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Niektóre kotły mogą ją nam zapewniać na bieżąco, inne będą wymagały zamontowania np. zasobnika ciepłej wody. By uniknąć błędów warto zapoznać się z możliwościami różnorakich rozwiązań.
Kotły i podgrzewacze
Taras - miejsce relaksu i wypoczynku
Taras jest jednym z ostatnich elementów, jakie wykonujemy, budując własny dom. Możemy zrobić go z betonowej kostki, kamieni naturalnych, drewna, materiałów kompozytowych. Rozwiązań jest naprawdę sporo, a to, na które się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od naszego gustu, kreatywności i zasobności portfela.
Taras - miejsce relaksu i wypoczynku
Folie dachowe
Dach każdego domu musi chronić go przed wodą i wiatrem, zaś gdy poddasze jest użytkowe, powinien zimą chronić go przed mrozem, a latem przed upałem. Aby mógł spełniać te zadania, będąc przy tym trwałym – w szczególności odpornym na zagrożenia związane z cyrkulującą w nim wilgocią – opracowano kilka skutecznych rozwiązań, których istotną rolę odgrywają różnego rodzaju folie dachowe. W poniższym artykule przybliżamy ich przeznaczenie i najistotniejsze cechy, a także prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku produktów.
Folie dachowe
Markizy tarasowe
Słońca tego lata było jak na lekarstwo. Ale markizy kupuje się przecież nie tylko na jeden sezon. Jeszcze przyjdą takie upały, kiedy zatęskni się za odrobiną cienia.
Markizy tarasowe
Rynny i rury spustowe
Gotowych systemów rynnowych jest wiele: z tworzywa sztucznego, stali, aluminium, miedzi. Choć ich montaż nie jest skomplikowany, wymaga dużej staranności, aby elewacjom nie groziły zacieki, a ścianom – zawilgocenie.
Rynny i rury spustowe
Centralne odkurzanie
Jeśli chcemy mieć odkurzacz, którego nie trzeba nosić w czasie sprzątania, prawie go nie słychać, a jego praca nie powoduje ruchu powietrza i wzbijania kurzu to powinniśmy zdecydować się na zamontowanie w domu odkurzacza centralnego. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie budowy domu.
Centralne odkurzanie
Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?
Powietrze otacza nas zewsząd i zwykle w ogóle o nim nie myślimy. Jednak budując dom, musimy zadecydować o sposobie wykonania wentylacji, czyli instalacji służącej jego wymianie. To jedna z najważniejszych decyzji, bo sprawna wentylacja jest niezbędna, a przy tym ma duży wpływ na koszty budowy i eksploatacji domu.
Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?
Instalacje odgromowe
Uderzenie pioruna lub przepięcia w instalacji elektrycznej mogą spowodować znaczne szkody – od uszkodzenia urządzeń elektronicznych aż po pożar domu. Dlatego warto przemyśleć wykonanie odpowiednich zabezpieczeń.
Instalacje odgromowe
Zasilanie dla domu
Urządzenia elektryczne w naszym otoczeniu są wszechobecne. Dlatego dobrze wykonana instalacja elektryczna, to coś, bez czego nie da się wygodnie mieszkać. A dobra instalacja to taka, która jest dostosowana do obecnych potrzeb, a równocześnie daje duże możliwości łatwej rozbudowy za kilka czy kilkanaście lat.
Zasilanie dla domu
Pompy ciepła
Dla większości inwestorów pompa ciepła to „ziemia nieznana”. Dlatego w Internecie pojawiają się zupełnie podstawowe pytania, np. czy pompa w ogóle wystarczy do ogrzania domu?
Pompy ciepła
HT czyli high temperature
– Po wstępnych rozmowach telefonicznych z właścicielem domu w Biskupcu na temat wymiany kotła olejowego na wysokotemperaturową pompę ciepła, nie docierało do mnie, jak to możliwe, że budynek zużywa tak kosmiczne ilości oleju opałowego – stwierdza inżynier Dawid Sałata, autoryzowany przedstawiciel firmy Daikin. – Dopiero kiedy przyjechałem na miejsce, wszystko stało się jasne. Dom przed rozbudową był prawdziwą „czarną dziurą” pochłaniającą ciepło! Nie miał praktycznie żadnej termoizolacji na ścianach, a dach składał się tylko z dachówki i podbitki.
HT czyli high temperature
Bramy garażowe
Najpopularniejsze są bramy segmentowe górne i większość z nich sprzedawana jest z napędem. Mają sporo zalet – wygodnie się je otwiera, są ocieplone, a najtańsze modele można kupić już 3–4 tys. zł. O swoich doświadczeniach z wyboru i użytkowania bramy opowiadają nasi Czytelnicy i Forumowicze.
Bramy garażowe
Ogrody zimowe
Coraz szersza oferta firm budujących ogrody zimowe sprawia, że właściciele domów mogą lepiej dostosować ją do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Ogród zimowy powoli przestaje być w Polsce dobrem luksusowym i oznaką prestiżu.
Ogrody zimowe
Kolektory słoneczne
Wiele polskich dachów wzbogaciło się w ostatnich latach o kolejny element – kolektory słoneczne. To skutek rosnących cen paliw tradycyjnych: gazu ziemnego, oleju opałowego, węgla, które skłaniają właścicieli domów do zainteresowania się odnawialnymi źródłami energii, w tym wykorzystaniem energii słonecznej. To również pozytywny skutek dotacji celowych, z których warto skorzystać.
Kolektory słoneczne
Dobrze przemyślany dom
– Adrian przez całe życie mieszkał w domu, natomiast ja od urodzenia byłam lokatorką kamienicy – mówi Ewa z Rybnika znana na internetowym forum naszego miesięcznika jako ewiq0. – Lokatorką, która w pewnym momencie zaczęła marzyć o zamieszkaniu „na swoim”. Jednak nasze pierwsze mieszkanie kupiliśmy w bloku. Kiedy braliśmy ślub, moje koleżanki mówiły: „Zobaczysz, on długo nie wytrzyma w tych betonowych klockach!”. Mąż mówił natomiast, że ma już stanowczo dosyć mieszkania w domu, bo… trzeba kosić trawę, palić w piecu…
Dobrze przemyślany dom
Parterowy za 450 tys. zł
Dom Magdy i Huberta jest parterowy, zbudowany z ceramicznych materiałów i znakomicie ocieplony. Ogrzewa go pompa ciepła. W następnym domu właściciele nie zmieniliby tych elementów.
Parterowy za 450 tys. zł
Z segmentu w mieście... na wieś
Planując zamieszkanie w jednorodzinnym domu, warto najpierw obejrzeć w miejscowym urzędzie gminy plan przestrzennego zagospodarowania. Lepiej wiedzieć, czy tuż obok domu nie wyrośnie supermarket lub wysokie bloki.
Z segmentu w mieście... na wieś
Z segmentu w mieście... na wieś
Planując zamieszkanie w jednorodzinnym domu, warto najpierw obejrzeć w miejscowym urzędzie gminy plan przestrzennego zagospodarowania. Lepiej wiedzieć, czy tuż obok domu nie wyrośnie supermarket lub wysokie bloki.
Z segmentu w mieście... na wieś
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz