Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2011
Ogrody zimowe
Coraz szersza oferta firm budujących ogrody zimowe sprawia, że właściciele domów mogą lepiej dostosować ją do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Ogród zimowy powoli przestaje być w Polsce dobrem luksusowym i oznaką prestiżu.
Składane i przesuwane drzwi pozwalają na otwarcie nawet całej ściany ogrodu zimowego
Składane i przesuwane drzwi pozwalają na otwarcie nawet całej ściany ogrodu zimowego (fot. Solarlux)
Właściciele domów jednorodzinnych zaczynają dostrzegać, że budowa ogrodu zimowego jest jednym z elementów mogących pozytywnie wpłynąć na obniżenie bilansu energetycznego budynku. Przeszklone pomieszczenie nagrzewające się od słońca, przy odpowiedniej lokalizacji i wykonaniu, przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji.

 

Ogród zimowy może stanowić termiczny bufor, latem chroniący wnętrza przed upałem, zimą przed chłodem, a cały rok przed otaczającym hałasem. Praktycznych powodów do jego zbudowania jest więcej. Niektórym przyda się do wzbogacenia architektury budynku, do doświetlenia lub powiększenia wnętrz albo do podziwiania ogrodu i okolicy. Innym spodoba się wypoczynek wśród bujnej zieleni w miesiącach, kiedy za oknem jest zimno i ponuro. Dla wielu amatorów ogrodnictwa będzie jedynym miejscem do całorocznej uprawy roślin tropikalnych.

 

ZIMNY CZY OGRZEWANY

Od decyzji, czy chcemy mieć zimny, czy ogrzewany ogród zimowy, zależy, ile wydamy środków na jego budowę i przez ile miesięcy w roku będziemy mogli z niego korzystać. Wyposażenie ogrodu zimnego różni się bowiem konstrukcyjnie i funkcjonalnie od ogrzewanego.

 

Ogród zimny jest tańszy w budowie, ponieważ m.in. nie ma ogrzewania. Korzysta się z niego tylko sezonowo. W zimie nadaje się głównie do przechowywania wrażliwych na mróz roślin tarasowych oraz roślin domowych potrzebujących okresowego spoczynku – zazwyczaj utrzymuje się tam temperatura od 5 do 12°C. To również idealne miejsce do przygotowania wiosną rozsady roślin. Ze względu na chłód tego rodzaju pomieszczenie musi mieć izolowaną przegrodę na granicy z wnętrzami mieszkalnymi. Ściany zewnętrzne i dach można natomiast wypełnić pojedynczym szkłem albo płytami litego poliwęglanu.

 

Ogród ogrzewany musi mieć izolację cieplną oraz wentylację, ponieważ używa się go przez cały rok. Trzeba też zapewnić mu skuteczną osłonę przed nadmiarem słońca, stosując specjalne szyby albo/i rolety wewnętrzne lub zewnętrzne.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny