Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2011

Wybieramy drzwi zewnętrzne

Dom bez drzwi wejściowych nie istnieje. Nie wystarczy jednak by dom drzwi miał. Przede wszystkim powinien je mieć solidne, bezpieczne, ciepłe, ciche i ładne. W niniejszym zestawieniu pokazujemy, że drzwi dobre i rozsądnie wycenione, to nie muszą być dwa różne modele.

Wybieramy drzwi zewnętrzne
(fot. Hormann)
Drzwi są wizytówką domu ocenianą przez każdego przechodnia. Rodzajów i modeli drzwi jest wiele – jeśli nie możemy się zdecydować poprośmy o radę architekta.

Kryteria wyboru

Jedno- czy dwuskrzydłowe?
Choć najczęściej wymiar i typ drzwi (jedno lub dwuskrzydłowe) określony jest w projekcie domu, to czasem może się zdarzyć sytuacja, w której zechcemy poszerzyć lub zwęzić wejście i odpowiednio do niego dopasować drzwi. O ile ich wysokość to zazwyczaj od 201 do 210 cm, to szerokość może być bardzo różna. Gdy dom ma charakter rezydencji, warto dobrać model o dużej szerokości (większej nawet niż 180 cm) i z naświetlami. W mniejszych domach lepiej sprawdzą się drzwi jednoskrzydłowe, o szerokości co najmniej 90 cm; lub dwuskrzydłowe asymetryczne.

 

Przylgowe, czy bezprzylgowe?
Krawędź drzwi bezprzylgowych tworzy jednolitą płaszczyznę, podczas gdy w drzwiach przylgowych krawędź ma wcięcie, którego część wypukła, nazywana przylgą, zachodzi po zamknięciu na ościeżnicę. Drzwi bezprzylgowe przez wielu uważane są za ładniejsze, w drzwiach przylgowych natomiast łatwiej zapewnić szczelność, dzięki czemu są tańsze. Prostsza jest w nich również regulacja zawiasów, zaś przylga pozwala osłonić rygle zamka.

 

Z przeszkleniem czy pełne?
Przeszklenia mogą mieścić się zarówno w skrzydle drzwi, jak i stanowić dodatkowe naświetla. Warto je zastosować, gdy hol jest ciemny lub gdy chcemy sprawić, by drzwi stały się lżejsze optycznie. Większość producentów oferuje tu mnogość opcji, choć większość za dopłatą. Można zamówić szyby gładkie, kolorowe, zdobione, witrażowe, kulo- i ognioodporne, a także antywłamaniowe. Szyby powinny być zespolone (podwójne lub potrójne szkło zapewniające dobrą izolację termiczną) oraz nietłukące.

 

Drewniane, stalowe czy z aluminium?
Drewniane:
  • musimy liczyć się z koniecznością ich odnawiania co kilka lat;
  • najtańsze i najchętniej kupowane są modele z drewna krajowego: sosny lub świerku, najdroższe – z drewna egzotycznego: mahoniu, teku lub palisandru;
  • rama powinna być klejona warstwowo, aby zapobiec jej paczeniu się, zaś wszystkie elementy drewniane – impregnowane, by nie chłonęły wilgoci;
  • by drzwi były wytrzymalsze stosuje się wzmocnienia z umieszczanych wewnątrz skrzydła stalowych blach.
Stalowe:
  • najczęściej ze stali są ościeżnice, ramy, szkielet i ruszt usztywniający, zaś całe skrzydło obłożone jest blachą, aby drzwi zyskały bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne;
  • czasem do tej kategorii drzwi zalicza się konstrukcje, w których w drewnianej ramie umieszczono stalowe płyty;
  • nie wymagają konserwacji – przed korozją chroni je ocynkowanie elementów metalowych oraz powłoki lakiernicze lub folia PVC (jednobarwna lub imitująca fakturę drewna).
Aluminiowe:
  • ramy wykonane są z dwu- lub trzykomorowych profili aluminiowych i ocieplone pianką poliuretanową;
  • są bardzo trwałe i nie wymagają konserwacji, niestety łatwo ulegają wgnieceniom;
  • rzadko są wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych.

 

Krzysztof Chrząszcz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!