Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2011
Odkurzacz centralny
Co różni odkurzacz centralny od tradycyjnego? Wyobraźmy sobie odkurzacz, którego nie trzeba nosić w czasie sprzątania, prawie go nie słychać, a jego praca nie powoduje ruchu powietrza i wzbijania kurzu. Jeśli chcemy mieć taką instalację, to najlepiej by decyzja zapadła przed wykończeniem domu.

Odkurzacz centralny
(fot. Comfort System)
Odkurzacz centralny różni od tradycyjnego przede wszystkim to, że jest na stałe montowany w jednym miejscu – nie przenosimy go w czasie sprzątania. Pozostałe różnice są tego konsekwencją.

 

By móc posprzątać cały dom, od odkurzacza do pomieszczeń trzeba poprowadzić rurociąg, na którego końcach znajdują się gniazda ssące. W czasie sprzątania do gniazda wkładamy koniec elastycznego węża o długości 6–9 m. Do drugiego końca węża zakładamy rurę z odpowiednią szczotką, analogicznie jak w zwykłym odkurzaczu. Pracujący odkurzacz wytwarza podciśnienie, dzięki któremu zanieczyszczenia są zasysane z czyszczonych powierzchni i przez rurociąg trafiają do jednostki centralnej. Gniazd musi być przynajmniej jedno na każdej kondygnacji, a przy tym tyle, byśmy mogli typowym wężem i szczotką wygodnie dotrzeć do wszystkich pomieszczeń.

 

Więcej gniazd to z jednej strony większa wygoda, bo możemy korzystać z krótszego węża, z drugiej jednak zwykle oznacza konieczność wykonania dłuższego rurociągu, a co za tym idzie wyższe koszty oraz straty ciśnienia, co obniża skuteczność sprzątania. Spróbujmy teraz porównać odkurzacz centralny i tradycyjny.

Rurociąg

Od tego, czy rurociąg zostanie dobrze zaplanowany i wykonany, zależy prawidłowe i bezawaryjne działanie odkurzacza centralnego. By zminimalizować ryzyko jego zapchania, nie wykonuje się ostrych załamań, rury w miejscu połączeń muszą być starannie docięte a ich krawędzie wygładzone – bez zadziorów, na których zbierałby się brud. Ostre załamanie pod kątem 90° wykonuje się tylko tuż za gniazdem ssącym, zatrzymają się tam większe przedmioty (np. długopis), a jeśli nie utkną tutaj, to nie powinny utknąć też nigdzie indziej na dalszej drodze, gdzie załamania są łagodne. Najczęściej zapchanie rurociągu jest właśnie skutkiem zlekceważenia tych zasad przez wykonawcę. Niestety wady w sposobie ułożenia stają się niewidoczne po zakryciu rurociągów, a mogą się ujawnić dopiero po kilku latach użytkowania.

 

Rury są wykonane z PVC i zwykle mają średnicę ok. 50 mm. Muszą być wysokiej jakości, bo ważne, by miały gładkie ścianki wewnętrzne, co ogranicza ryzyko osadzania się brudu. Firmy oferujące odkurzacze sprzedają zwykle również rury i kształtki potrzebne do wykonania instalacji.

 

Tradycyjny odkurzacz nie wymaga układania żadnych rurociągów, pod tym względem jest bezkonkurencyjny.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny