Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2011
Uzdatnianie wody
Co zrobić, by zdrowa woda płynęła z kranu? Jeśli korzystamy z własnego ujęcia, przede wszystkim musimy zbadać jakość wody i do jej składu dostosować rodzaj i ilość niezbędnych filtrów. Woda z wodociągu nie wymaga uzdatniania, choć może nie odpowiadać nam jej smak lub zapach.

Analiza składu wody

Uzdatnianie wody
(fot. Dornbracht)
Koszt badania składu wody zależy od rodzaju badania i stacji sanepidu w jakiej jest wykonywanie. W większych miastach próbki pobiera się i przywozi do sanepidu samodzielnie. Najpierw odbiera się z sanepidu instrukcję pobierania próbek oraz specjalne buteleczki. Kompleksowe badanie fizykochemiczne (barwa, mętność, smak i zapach) i mikrobiologiczne (wirusy, bakterie) w Warszawie kosztuje 398 zł i trwa 12 dni. W niektórych stacjach można oddzielnie wykonać oba badania. Badanie obejmujące ocenę wskaźników fizykochemicznych z pobraniem próbek i transportem może kosztować np. 550 zł. Za badanie mikrobiologiczne zapłacimy natomiast 250 zł.

 

Poznanie składu chemicznego i bakteriologicznego wody umożliwia dobranie optymalnego sposobu jej uzdatniania. Warto również pamiętać, że wodę powinniśmy badać okresowo, gdyż jej jakość może ulegać zmianie.

Filtrowanie wody z własnego ujęcia

Rodzaj zanieczyszczeń zależy od głębokości, z jakiej ją pobieramy. Jeżeli woda pochodzi z głębokości kilku metrów, często bywa zanieczyszczona niebezpiecznymi azotanami, bakteriami lub związkami organicznymi. Niestety wówczas lepiej wykopać nową studnię, niż korzystać z tak zanieczyszczonej wody.

 

Każde urządzenie filtracyjne składa się z dwóch podstawowych elementów: obudowy i wkładu bądź złoża filtracyjnego. W zależności od rodzaju usuwanych zanieczyszczeń wyróżniamy kilka rodzajów urządzeń filtracyjnych, w których typ usuwanych zanieczyszczeń determinuje rodzaj zastosowanego wkładu lub złoża. Do uzdatniania dużej ilości wody – najczęściej całej przeznaczonej do domu służą kolumny filtracyjne. Wymagają zasilania elektrycznego i podłączenia do kanalizacji. Kolumna może być wyposażona w kilka filtrów i być wypełniona złożem piaskowo- żwirowym (usuwa tylko związki żelaza), aktywnym złożem katalitycznym (usuwa związki żelaza i manganu), żywicą jonowymienną (zmiękcza wodę, usuwając z niej jony wapnia i magnezu) albo granulowanym węglem aktywnym (usuwa z wody związki organiczne, zawiesiny, poprawia jej smak i zapach).

 

W celu regeneracji kolumna musi być płukana w kierunku przeciwnym do przepływu roboczego, a wypłukane zanieczyszczenia odprowadza się do kanalizacji lub szamba. Jeśli złoże filtracyjne nie jest katalityczne, można wykonać oddzielną studzienkę i drenaż rozsączający w ogródku i tam odprowadzać wodę z płukania. Niektóre złoża, na przykład żywice jonowymienne w zmiękczaczach, regeneruje się solą kuchenną, zaś złoża katalityczne w odżelaziaczach – roztworem nadmanganianu potasu.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny