Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2011
Instalacja elektryczna
Przestarzała instalacja elektryczna jest nie tylko niebezpieczna, ale i niewygodna, gdyż zwykle ma zbyt mało gniazd, a obwody są przeciążone. Działania dobrze wykonanej instalacji praktycznie zaś nie zauważamy – gniazda są tam, gdzie ich potrzebujemy, ręka sama trafia na łączniki, a lampy oświetlają wszystko tak, jak wymaga tego charakter pomieszczenia.

Instalacja elektryczna
(fot. Lange Łukaszuk)
Najlepiej byłoby od razu zmodernizować całą instalację, jednak oznacza to duży zakres prac i znaczne koszty. Można zdecydować się także na modernizację częściową, której zakres będzie dostosowany do naszych potrzeb oraz stanu istniejącej instalacji.

Instalacja z trójżyłowych przewodów miedzianych

W takich stosunkowo nowych instalacjach najczęściej brakuje wyłączników różnicowoprądowych, zazwyczaj nie ma też żadnych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. Liczba gniazd także jest często niewystarczająca.

 

Zakres zmian w takiej instalacji będzie niewielki. Elektryk powinien:
  • sprawdzić stan przewodów, zwłaszcza w miejscach połączeń,
  • zamontować nowe urządzenia zabezpieczające w rozdzielnicy (może być konieczna jej wymiana na większą),
  • jeśli to możliwe – rozbudować istniejące obwody o nowe gniazda, ewentualnie wyprowadzić z tablicy rozdzielczej nowe obwody, lub też stare obwody (obejmujące np. gniazda na całej kondygnacji) rozdzielić na kilka mniejszych, wymienić gniazda i łączniki oświetleniowe – zawsze jeśli są uszkodzone, ewentualnie jeśli nie odpowiadają nam pod względem estetycznym.

Instalacja z dwużyłowych przewodów miedzianych

Jeśli bardzo zależy nam na ograniczeniu prac, można ewentualnie pozostawić stare dwużyłowe przewody w sypialniach lub salonie – pod warunkiem że są w dobrym stanie i że nie potrzebujemy wielu nowych gniazd. W pomieszczeniach o większym zagrożeniu porażeniem – łazienkach, kuchniach, pralniach czy garażach – trzeba jednak ułożyć odrębne od starej instalacji nowe obwody z przewodów trójżyłowych i koniecznie zabezpieczyć je wyłącznikiem różnicowoprądowym (lub kilkoma). Także stare obwody z dwużyłowymi przewodami i gniazdami bez styku ochronnego (bolca) można zabezpieczyć wyłącznikami różnicowoprądowymi. Choć to rozwiązanie niedoskonałe, to i tak zwiększy bezpieczeństwo korzystania z instalacji, a wyłączniki będzie można wykorzystać w przyszłości, gdy zdecydujemy się na pełną modernizację pozostałej instalacji.

 

Jeśli nowych gniazd potrzebujemy niewiele, to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie „rozbudowa” istniejących obwodów, tak jak to opisano w poprzednim punkcie. Jeśli zaś konieczne jest dodanie wielu nowych gniazd, to lepiej zdecydować się na całkowitą wymianę okablowania i rozprowadzenie obwodów na nowo.

 

Małgorzata Kolmus, Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny