Dom z bali w 75 dni

Dom z bali w 75 dni
Zazwyczaj inwestorzy przekraczają początkowy kosztorys budowy o co najmniej 20%. Wiola i Paweł potrafili go utrzymać w ryzach nawet wtedy, kiedy rosły ceny działek, materiałów budowlanych i robocizny. Ponadto sprawili, że dom jest bardzo tani w eksploatacji.

Na działce o powierzchni 1500 m2 stoi parterowy budynek z garażem. Właściciele zbili cenę posesji, ponieważ nie leży, jak inne, tuż przy ulicy, wzdłuż której biegną media, ale w głębi, jakby w drugim rzędzie. Dla wielu kupujących cofnięcie działki o 40 m było poważną wadą
Na działce o powierzchni 1500 m2 stoi parterowy budynek z garażem. Właściciele zbili cenę posesji, ponieważ nie leży, jak inne, tuż przy ulicy, wzdłuż której biegną media, ale w głębi, jakby w drugim rzędzie. Dla wielu kupujących cofnięcie działki o 40 m było poważną wadą
Wspólny dom Wiola i Paweł budowali w wieku dojrzałym. Na zakup działki i budowę domu mieli przeznaczony nieprzekraczalny budżet – środki ze sprzedaży mieszkania na warszawskim Ursynowie o powierzchni 70 m2. Nie planowali zaciągania kredytu, ponieważ w 2007 roku oprocentowanie nie było już tak korzystne jak kilka lat wcześniej.

Dojrzałe wybory

Oboje właściciele posiadali już doświadczenie w prowadzeniu gospodarstw domowych, dlatego przede wszystkim myśleli o obniżeniu późniejszych kosztów jego utrzymania. Oprócz tego pani Wioli zależało, by nie pokonywać dwóch kondygnacji. Przekonywała, że nawet jeśli czas emerytury nadejdzie dopiero za kilkanaście lat, lepiej, by docelowy dom był parterowy i dokładnie skrojony na miarę. Bez nadmiaru powierzchni i łatwy w codziennej obsłudze. Jej argumenty trafiały do pana Pawła, choć poważnie zastanawiał się, czy nie powinni jednak budować domu piętrowego. Brał pod uwagę fakt, że dom parterowy potrzebuje większej działki i często jest droższy w budowie od piętrowego, ponieważ ma większą powierzchnię zabudowy oraz dach.

 

W końcu kilka dyskutowanych wcześniej i spornych kwestii rozwiązało się po znalezieniu i zakupie działki oraz po wyborze technologii budowy (właściciele optowali za technologią z drewnianych bali). Na działce o powierzchni 1500 m2 mógł stanąć dom parterowy, natomiast w drewnianych, bardziej akustycznych budynkach lepiej nie mieć piętra, by do końca życia nie słuchać nad głową kroków.

 

Właściciele szukali działki w okolicy położonej kilkanaście kilometrów od Warszawy, gdzie pan Paweł od lat prowadzi własną firmę. Wyszli z założenia, że ziemia jest tu tańsza i że warto ograniczyć dojazdy chociaż jednemu z członków rodziny. Pani Wiola zamierzała w przyszłości również poszukać pracy blisko domu, co w przypadku służby zdrowia nie rokowało większych problemów (choć do tego czasu nadal musi dojeżdżać do warszawskiego Śródmieścia). Sprawa wyprowadzki z miasta była najbardziej kłopotliwa dla nastoletniej córki.

 

– Młodzi ludzie chętniej przebywają w mieście, a nie na wsi, dlatego czuliśmy się zobligowani zapewnić Marcie, wtedy tuż przed maturą, szybki i bezkolizyjny dojazd do szkoły i miejskiej kultury. – mówi pani Wiola. – To był jeden z priorytetów. Szukaliśmy więc działki blisko linii kolejki podmiejskiej i podmiejskich autobusów.

 

W jej znalezieniu pomogły wici, rozpuszczone wśród klientów pana Pawła, a w zakupie, paradoksalnie, dobra koniunktura dla sprzedających. Kilku współwłaścicieli wskazanej posesji, którzy przez trzydzieści lat nie mogli się porozumieć w sprawie sprzedaży ziemi, w tamtym okresie nareszcie postanowili wyciągnąć z niej zysk największy od wielu lat. Ale i kupujący nie pozostali do końca stratni. Udało im się zbić cenę posesji, ponieważ nie leżała, jak inne, tuż przy ulicy, wzdłuż której biegną media (elektryczność, gaz ziemny, wodociąg), ale w głębi, jakby w drugim rzędzie. Dla wielu kupujących cofnięcie działki o 40 metrów w stosunku do innych było poważną przeszkodą. Wiola i Paweł dostrzegli natomiast możliwość zamieszkania w oddali od ruchliwej ulicy.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Pozostałe artykuły z tego numeru
Zanim rozpoczniesz budowę
Nabycie działki – nawet budowlanej – nie oznacza, że będziemy mogli postawić tam dowolny, zgodny z własnym wyobrażeniem dom.
Zanim rozpoczniesz budowę
Kronika klanu Amber
Amber w języku angielskim to odpowiednik słowa bursztyn, na forum portalu budujemydom.pl zaś, to najkrótsze określenie wymarzonych czterech kątów. AMBER bowiem to nazwa jednego z bardzo popularnych projektów domów, o którym dyskutują klanowicze forum budujemydom.pl.
Kronika klanu Amber
Mniszkieterowie
Czytając tę kronikę, posmakujesz, jak to jest, że człowiek uwikłany w rozwiązywanie mnóstwa problemów i problemików, niekiedy udręczony tymi zmaganiami, widząc swój rosnący dom, potrafi powiedzieć: „cieszę się jak dziecko”.
Mniszkieterowie
Pompa ciepła w nowym i starym domu
Klient przymierzający się do zakupu pompy ciepła próbuje przeważnie zebrać wiele ofert. Jest niemal regułą, iż najbardziej interesuje go cena instalacji. Tymczasem jeżeli jest ona podstawowym kryterium wyboru, wówczas może to oznaczać duże kłopoty.
Pompa ciepła w nowym i starym domu
Dlaczego pompa ciepła?
W naszych ankietach 40% rozpoczynających budowę domu rozważa zastosowanie pompy ciepła. Co dziesiąty z nich podejmuje ostatecznie decyzję na tak. A jest się nad czym zastanowić.
Dlaczego pompa ciepła?
Układanie kostki brukowej
Fachowo wykonane ścieżki i podjazdy z kostki betonowej są trwałe, wygodne w użytkowaniu i wyglądają estetycznie. Trwałość zapewnia właściwie wykonana podbudowa i kostka odpowiedniej grubości, a wygodę – właściwe wymiary traktów oraz delikatne spadki, dzięki którym na bruku nie tworzą się kałuże.
Układanie kostki brukowej
Perfekcyjne rzeźbienie terenu
Przygotowanie podłoża i ukształtowanie terenu to podstawa dobrego ogrodu. Choć wykonanie tego rodzaju prac jest obecnie drogie, nie warto z nich rezygnować.
Perfekcyjne rzeźbienie terenu
Planowanie ogrodu
Dobrze zaplanowany ogród jest dostosowany do potrzeb użytkowników. Umożliwia relaks, który dla jednych oznacza wypoczynek w altanie czy na hamaku, a dla innych – przekopywanie licznych grządek. Główną ozdobą są w nim rośliny, zaś architektura i nawierzchnie tylko uzupełniają zieleń.
Planowanie ogrodu
Kolektory słoneczne
Pytanie czytelnika: Witam! Od pewnego czasu zastanawiam się nad instalacją kolektorów. Na razie nie podjąłem decyzji co do ich rodzaju i funkcji, jakie miałyby pełnić w moim domu. Wertowałem publikacje i fora internetowe na ich temat, aby dokonać świadomego zakupu, jednak wciąż mam wątpliwości. Proszę o rady: Jakie realne korzyści płyną z zastosowania kolektorów? Które kolektory są bardziej skuteczne i trwałe – płaskie czy próżniowe? Na jakie parametry kolektorów zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Kolektory słoneczne
Wybieramy drzwi zewnętrzne
Dom bez drzwi wejściowych nie istnieje. Nie wystarczy jednak by dom drzwi miał. Przede wszystkim powinien je mieć solidne, bezpieczne, ciepłe, ciche i ładne. W niniejszym zestawieniu pokazujemy, że drzwi dobre i rozsądnie wycenione, to nie muszą być dwa różne modele.
Wybieramy drzwi zewnętrzne
Oczyszczacze, nawilżacze, osuszacze
Powietrze w domu bywa za suche, a czasem – nadmiernie wilgotne. Obydwie te sytuacje powodują dyskomfort, podobnie jak niepożądane zapachy czy kurz. Remedium na to jest przede wszystkim dobrze działająca wentylacja. Ale i ona może nie wystarczyć, gdy ktoś z domowników jest alergikiem.
Oczyszczacze, nawilżacze, osuszacze
Kotły na paliwa stałe
Kocioł na węgiel lub drewno to komfort cieplny za niską cenę i coraz mniej uciążliwości pod warunkiem, że jest to kocioł nowoczesny i dobrze współpracuje z zaprojektowaną instalacją. Chociaż eksploatacja takich kotłów jest bardziej uciążliwa niż olejowych lub gazowych, to można już kupić takie modele, w których paliwo uzupełnia się co kilka dni, a nie co kilka godzin, jak kiedyś.
Kotły na paliwa stałe
Kanalizacja, szambo czy oczyszczalnia
Jeśli w pobliżu działki, na której budujemy dom, biegnie sieć kanalizacyjna, problem ścieków łatwo rozwiązać. Znacznie trudniej jest, gdy trzeba zbudować zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
Kanalizacja, szambo czy oczyszczalnia
Uzdatnianie wody
Co zrobić, by zdrowa woda płynęła z kranu? Jeśli korzystamy z własnego ujęcia, przede wszystkim musimy zbadać jakość wody i do jej składu dostosować rodzaj i ilość niezbędnych filtrów. Woda z wodociągu nie wymaga uzdatniania, choć może nie odpowiadać nam jej smak lub zapach.
Uzdatnianie wody
Instalacja wodna
Bieżącą wodę w domu można zapewnić na dwa sposoby: podłączyć dom do wodociągu lub wykopać własną studnię. Niezależnie od wybranego rozwiązania konieczna jest dobrze przemyślana i wykonana domowa instalacja wodociągowa.
Instalacja wodna
Instalacja elektryczna
Przestarzała instalacja elektryczna jest nie tylko niebezpieczna, ale i niewygodna, gdyż zwykle ma zbyt mało gniazd, a obwody są przeciążone. Działania dobrze wykonanej instalacji praktycznie zaś nie zauważamy – gniazda są tam, gdzie ich potrzebujemy, ręka sama trafia na łączniki, a lampy oświetlają wszystko tak, jak wymaga tego charakter pomieszczenia.
Instalacja elektryczna
Stropy
Jaki strop wybrać? Najpopularniejsze rozwiązania to stropy żelbetowe w domach murowanych i stropy drewniane w domach z drewna. Choć to rozwiązania najpopularniejsze, to nie jedyne. W domach murowanych możliwe jest wykonanie każdego rodzaju stropu, a w drewnianych niektóre elementy stropu drewnianego, np. podciągi, mogą być wykonane z kształtowników stalowych.
Stropy
Ściany zewnętrzne
Koszt wykonania ścian zewnętrznych stanowi zwykle jedynie ok. 1/10 kosztów całego domu. Biorąc pod uwagę rolę, jaką te elementy odgrywają w całej konstrukcji budynku, wydatki, jakie trzeba ponieść na ich budowę, wydają się tym bardziej niewielkie.
Ściany zewnętrzne
Fundamenty
Sposób zaprojektowania i wykonania fundamentów wpływa na stateczność budynku i bezpieczeństwo jego mieszkańców. A ponieważ powstają jako pierwsze muszą być nienaganne, bo błędy popełnione na tym etapie budowy będzie bardzo trudno naprawić w już gotowym domu.
Fundamenty
Odkurzacz centralny
Co różni odkurzacz centralny od tradycyjnego? Wyobraźmy sobie odkurzacz, którego nie trzeba nosić w czasie sprzątania, prawie go nie słychać, a jego praca nie powoduje ruchu powietrza i wzbijania kurzu. Jeśli chcemy mieć taką instalację, to najlepiej by decyzja zapadła przed wykończeniem domu.
Odkurzacz centralny
Wentylacja
Często słyszy się, że wentylacja powinna być energooszczędna, cicha, tania w wykonaniu i eksploatacji. Jednak przede wszystkim powinna być skuteczna, czyli zapewniać ciągłą wymianę powietrza w odpowiedniej ilości. Może być wykonana na wiele sposobów, spośród nich trzeba wybrać najlepszy w konkretnej sytuacji.
Wentylacja
Okna
Okna muszą zapewnić dobre oświetlenie pomieszczeń, powinny być przy tym ciepłe, ciche i trwałe. Jednak nawet kupując bardzo dobre okna nie zawsze uda nam się to zapewnić. „Diabeł tkwi w szczegółach” – pokazujemy, na co zwracać uwagę przy zakupie i montażu, by być zadowolonym z wybranych okien.
Okna
Wełna czy styropian?
Wełna mineralna i styropian to najpopularniejsze materiały termoizolacyjne. Każdy ma zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników. Co oczywiste przedstawiciele producentów i handlowcy gotowi są dowodzić wyższości „swojego” materiału nad oferowanym przez konkurencję.
Wełna czy styropian?
Dom prefabrykowany
Na początku naszego małżeństwa, a więc dziewięć lat temu, kupiliśmy z Justyną tak zwany typowy projekt domu jednorodzinnego – mówi Dominik Kosmała, dyrektor działu zajmującego się w firmie Wolf-System sprzedażą i marketingiem domów gotowych, prefabrykowanych. – Później pierwotna koncepcja przez wiele lat nieustannie ewoluowała. Skończyło się na tym, że na bazie starych planów powstał zupełnie nowy projekt o indywidualnym charakterze.
Dom prefabrykowany
Solidnie i bez pośpiechu
Inaczej buduje się dom ze świadomością, że jest pierwszym i ostatnim w życiu, a inaczej wiedząc, że to tylko przejściowe rodzinne gniazdo. W pierwszym przypadku nie oszczędza się na materiałach budowlanych, izolacji i instalacjach potaniających eksploatację budynku.
Solidnie i bez pośpiechu
Najnowsze wydanie