Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2011
Ściany zewnętrzne
Koszt wykonania ścian zewnętrznych stanowi zwykle jedynie ok. 1/10 kosztów całego domu. Biorąc pod uwagę rolę, jaką te elementy odgrywają w całej konstrukcji budynku, wydatki, jakie trzeba ponieść na ich budowę, wydają się tym bardziej niewielkie.

Ściany zewnętrzne
(fot. Xella (Silka))
Ściany zewnętrzne decydują o trwałości oraz izolacyjności cieplnej i akustycznej budynku. Bardzo ważne jest także to, w jakim stopniu ściany magazynują ciepło, innymi słowy jaka jest ich akumulacyjność. Ta cecha ścian zewnętrznych stabilizuje temperaturę w pomieszczeniach, zarówno w sezonie grzewczym, jak i latem, kiedy zmniejsza dokuczliwość upałów. Wszystkie te – najważniejsze cechy omawiamy szczegółowo na przykładzie najczęściej w Polsce murowanych ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych.

Ściany bez ocieplenia

To ściany wznoszone bez dodatkowej warstwy termoizolacyjnej. Można natomiast wymurować je z elementów złożonych z więcej niż jednego materiału, np. z bloczków keramzytobetonowych z przekładkami polistyrenowymi czy pustaków wypełnionych perlitem. Najczęściej jednak ściany jednowarstwowe wznosi się z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej i aby spełniały one minimalne wymagania pod względem izolacyjności cieplnej, muszą być dość grube: 40–50 cm.

 

Ponieważ w ścianach jednowarstwowych warstwa konstrukcyjna (nośna) pełni równocześnie funkcję izolacji cieplnej, powstają pewne trudności. Materiały o dobrej izolacyjności cieplnej mają zwykle niewielką wytrzymałość mechaniczną. Charakterystyka ścian jednowarstwowych to zawsze efekt kompromisu pomiędzy tymi cechami.

 

Ściany jednowarstwowe muruje się, wykorzystując tzw. zaprawę ciepłochronną, o zdecydowanie wyższej niż zwykła izolacyjności cieplnej (ale droższej) – albo też z użyciem zaprawy klejowej, murując na bardzo cienkie spoiny. Drugi sposób wymaga jednak użycia elementów ściennych o niewielkiej tolerancji wymiarów, a te są droższe od standardowych.

 

Emilia Rosłaniec, Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny