Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2011
Okna
Okna muszą zapewnić dobre oświetlenie pomieszczeń, powinny być przy tym ciepłe, ciche i trwałe. Jednak nawet kupując bardzo dobre okna nie zawsze uda nam się to zapewnić. „Diabeł tkwi w szczegółach” – pokazujemy, na co zwracać uwagę przy zakupie i montażu, by być zadowolonym z wybranych okien.

Wielkość

Okna
(fot. Fakro)
Zgodnie z prawem powierzchnia okien w sypialniach i pokojach dziennych powinna wynosić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Natomiast w łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach czy garażach nie ma obowiązku wykonywania okien, choć oczywiście oświetlenie ich światłem dziennym jest wskazane. Nawet niewielkie okno w łazience spiżarni czy garażu bardzo podnosi funkcjonalność tych pomieszczeń uwalniając od konieczności ciągłego korzystania ze światła sztucznego i dając możliwość szybkiego przewietrzenia (jeśli okna można otworzyć).

 

Za duże przeszklenia można uznać przekraczające 1/4 powierzchni podłogi (czyli dwukrotność przepisowego minimum), często jednak można spotkać większe. Decydując się na bardzo duże okna lub przeszklone drzwi tarasowe powinniśmy rozważyć ich zalety i wady:

 

+ pomieszczenia wydają się jasne i bardziej przestronne;
+ szczególnie jesienią, gdy dni są krótkie, większa dawka światła słonecznego poprawia nam nastrój;
+ okna na nasłonecznionej elewacji umożliwiają w okresie chłodów wykorzystanie energii słonecznej;
+ duże drzwi tarasowe dają wrażenie otwarcia domu na otoczenie, szczególnie jeśli znajdują się nisko nad poziomem gruntu;

 

typowe okno ma ok. 5-krotnie gorszą izolacyjność niż ściana zewnętrzna, ponadto w miejscu jego osadzenia powstaje mostek termiczny, zwiększający straty ciepła;
zysk ciepła od okien stają się uciążliwe w okresie letnim;
większe okna to także wzrost kosztów budowy.

 

Nie tylko wielkość okien wpływa na to czy pomieszczenie jest właściwie doświetlone. Miejsca położone najdalej od okien będą zawsze słabo oświetlone, dlatego jeśli zależy nam na równomiernym oświetleniu całego pomieszczenia lepszym rozwiązaniem mogą być dwa mniejsze okna umieszczone na dwóch ścianach niż jedno duże. Ponadto, jeśli okna wychodzą na wschód lub zachód ilość wpadającego przez nie światła będzie bardzo różna zależnie od pory dnia. Trzeba o tym pamiętać szczególnie w sypialniach, bo nie wszyscy lubią być budzeni przez słońce.

 

Uwaga! To ile światła wpuszcza okno oraz jak się prezentuje zależy od grubości ściany. Małe, wąskie okna w grubych murach wyglądają niczym otwory strzelnicze, dlatego, jeśli grubość ściany zwiększa się względem pierwotnego projektu, bo np. zdecydowaliśmy się na ścianę trójwarstwową zamiast dwuwarstwowej albo ocieplenie jest grubsze, to zwróćmy uwagę czy po zmianach okna nie będą zbyt małe.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny