Czy warto budować dom energooszczędny?

Czy warto budować dom energooszczędny?
Człowiek budujący dom łaknie wiedzy jak kania dżdżu, wszak musi podejmować mnóstwo odpowiedzialnych decyzji w sprawach, na których zwykle się nie zna. Jedni dużo czytają, inni raczej pytają: budujących się sąsiadów, majstrów, szwagra Zenka, który się zna na budowlance, itp. Tak było kiedyś. Teraz wchodzi się na jakieś forum budowlane, zadaje pytanie i uzyskuje odpowiedź, a nawet dwadzieścia odpowiedzi, niekoniecznie zgodnych ze sobą.

Czy warto budować dom energooszczędny?
(fot. Archipelag)
Często homo internetus deklaruje dumnie postawę: JA JUŻ NIE CZYTAM MAGAZYNÓW PORADNIKOWYCH, WSZYSTKIEGO SIĘ DOWIADUJĘ NA FORUM.

 

Rzeczywiście, Internet zrewolucjonizował wymianę informacji i dostęp do wiedzy. Szkopuł jednak w tym, że informacje wartościowe są przemieszane z bezwartościowymi, a nawet „wpuszczającymi w maliny”. W tej rubryce chcemy ostrzegać przed forumową dezinformacją, czyli będziemy się zajmować wyłuskiwaniem ziaren prawdy z Internetu. Nasz przekaz ma prostą konstrukcję. Zadajemy pytanie i przytaczamy przykładowe odpowiedzi/podpowiedzi z forum (www.forum.budujemydom.pl), segregując je na trafne , dyskusyjne i bałamutne.

Energooszczędny, czyli jaki?

Co do kryteriów, które powinien spełniać dom, by można było nazwać go energooszczędnym, panuje wielkie zamieszanie. Nic w tym dziwnego, bo tego pojęcia jak dotąd w Polsce nie sformalizowano. Najpopularniejszy podział domów ze względu na zużycie energii wywodzi się z przepisów niemieckich.

 

Podział jest mniej więcej taki:
– budynki standardowe – spełniające aktualne warunki techniczne 150–200 kWh/m2 rocznie,
– budynki energooszczędne – 70 kWh/m2 rocznie,
– budynki niskoenergetyczne – 30 kWh/m2 rocznie,
– budynki pasywne – 15 kWh/m2 rocznie.
Te granice wyznaczają energię końcową zużywaną do ogrzania domu, nie zawierają energii do podgrzewania ciepłej wody. W domu pasywnym jest dodatkowe założenie – całkowite zużycie energii w domu (na wszystko) nie powinno przekraczać 120 kWh/m2 rocznie.

Oczywiście nie brak osób, które mają własną wizję energooszczędności, niekiedy nawet znacznie przekraczającą warunki stawiane domom pasywnym. Przykładowo:

 

Istota to zużycie – do 30 kWh/m2 „na wszystko”.

 

Prowadzi to jednak do absurdalnych sytuacji. Przede wszystkim dlatego, że zużycie energii liczone „na wszystko” w domu o bardzo małych stratach ciepła będzie zależeć głównie od liczby mieszkańców – każdy z nich potrzebuje np. pewnej ilości ciepłej wody, bez różnicy, czy dom jest standardowy, czy też ma kilkakrotnie lepszą izolacyjność przegród zewnętrznych. Jeden z internatów uchwycił istotę problemu na przykładzie domu o skrajnie małym rocznym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania:

– ogrzanie domu 3 kWh/m2 + 5 kWh/m2 klimatyzacja
– bytowe (światło, rtv, pc, agd) 600 kWh/osobę (bo bardzo, ale to bardzo oszczędzają)
– c.w.u. 480 kWh/osobę (bo mają termy i super baterie)
No to liczmy:
– dom 100 m2 z 2 osobami: 29,6 kWh/m2
– dom 100 m2 z 3 osobami: 40,4  kWh/m2
– dom 100 m2 z 4 osobami: 51,2 kWh/m2
– dom 100 m2 z 5 osobami: 62 kWh/m2
Śmieszne?
No to, to samo dla domu 150 m2:
– 2 osoby = 22,4 kWh/m2
– 3 osoby = 29,6 kWh/m2
– 4 osoby = 36,8 kWh/m2
– 5 osób = 44 kWh/m2

 

Przecież z tego wynika logiczny wniosek, że takie warunki (30 kWh/m2 na wszystko) może spełnić tylko dom:
100 m2 zamieszkany przez max. 2 osoby,
150 m2 zamieszkany przez max. 3 osoby.

 

Wniosek jest zaskakujący: dla 4 osób należy wybudować 200 m2, bo inaczej się nie da – nawet przy bardzo, ale to bardzo oszczędnym trybie życia.

Jarosław Antkiewicz

 

Pełny artykuł w PDF Czy warto budować dom energooszczędny?

Pozostałe artykuły z tego numeru
Wielozadaniowa pompa ciepła
– Na pomysł zastosowania pompy ciepła do ogrzewania budynku wpadłem po lekturze czasopism takich, jak chociażby „Budujemy Dom” – mówi Henryk, inwestor z Katowic. – Doszedłem do wniosku, że właśnie to źródło ciepła łączy w sobie dwie ważne dla mnie cechy: nowoczesność i praktyczność.
Wielozadaniowa pompa ciepła
Ciepło z ziemi i powietrza
Moja firma montuje pompy ciepła typu solanka-woda z kolektorami poziomymi, pionowymi oraz powietrzne, czołowego niemieckiego producenta Alpha-InnoTec GmbH, którego wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest Przedsiębiorstwo Hydro-Tech Konin – mówi Jacek Suchecki, właściciel firmy instalacyjnej Organiks z Gdańska. – Jeśli porównywać dwa pierwsze rozwiązania, to zdecydowanie preferuję pierwsze z nich. Kolektory płaskie są bowiem łatwiejsze w wykonaniu od pionowych, a co za tym idzie tańsze...
Ciepło z ziemi i powietrza
Pompa ciepła a technologia domu
Standardowe pytanie – Za ile lat zwrócą mi się niemałe przecież wydatki na instalację pompy ciepła? Podpowiedź – Tym szybciej, im więcej zaoszczędzisz co miesiąc na eksploatacji. A im więcej trwonisz energii na ogrzewanie domu, tym więcej złotówek zaoszczędzisz, „produkując” tę energię taniej. Stąd pozornie słuszny wniosek – pompa ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym tylko w domach „energożernych”, czyli pozbawionych dobrej izolacji cieplnej. Pokażemy, że jest to wniosek bałamutny.
Pompa ciepła a technologia domu
Czy można zbudować dom w lesie?
Bezcennym doświadczeniem budowy na działce leśnej dzieli się z nami Czytelnik, który ominął wszystkie rafy i zrealizował swój cel.
Czy można zbudować dom w lesie?
Dopłaty do kredytów na kolektory słoneczne
Osławiony Pijar (PR-Public Relations) potrafi robić wodę z mózgu. A potęga jego jest niezmierzona. Brońmy się. Zakładamy Białą Księgę, w której będziemy opisywać przypadki, gdy coś powinno być super, a na zdrowy rozum takie nie jest i zasługuje raczej na ocenę plus ujemny. Bywa i odwrotnie, czyli vice versa, że czarny PR (szczególnie społecznościowy na forach) krzywdzi coś lub kogoś. To też opisujmy. Prosimy o zgłaszanie takich spraw do Redakcji BD lub bezpośrednio na forum (www.forum.budujemydom.pl). Zaczynamy.
Dopłaty do kredytów na kolektory słoneczne
Pływająca altana, letnia kuchnia i ziemna piwniczka
Niektórzy zakładają ogród tylko dla ładnych widoków i uporządkowania najbliższego otoczenia domu. Inni natomiast, tak jak pani Eugenia, dodają ogrodowi szereg użytkowych funkcji. Meblują go podobnie jak dom. I estetycznie, i bardzo praktycznie.
Pływająca altana, letnia kuchnia i ziemna piwniczka
Oczko wodne
Oczko wodne to środowisko życia wielu zwierząt i roślin wodnych, a także wielka ozdoba ogrodu. Jednak żeby wyglądało ładnie, należy je odpowiednio wyposażyć, a potem systematycznie pielęgnować.
Oczko wodne
Basen ogrodowy
Własny basen to wielka frajda nie tylko dla dzieci. Jeśli niecka ma przykrycie, a woda jest podgrzewana, kąpieli można zażywać od maja do września. A koszt? – Nie jest aż tak wysoki, jak się powszechnie wydaje.
Basen ogrodowy
Szafy i garderoby
Sposób przechowywania ubrań i innych rzeczy to kwestia naszych upodobań. Obecny trend na przestronne, stylowo urządzone garderoby o sporej powierzchni wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z szaf. Te ostatnie także mogą być modne, wygodne i solidne
Szafy i garderoby
Wybieramy odkurzacze z filtrem hepa
W obecnych czasach, proponujących nam coraz nowsze modele urządzeń, które spełniają skutecznie te same funkcje, istniejących na rynku od lat – żelazek, lodówek, czajników, czy odkurzaczy, nasuwa się refleksja, czy rzeczywiście nowy produkt jest jeszcze w stanie w istotny sposób różnić się od mieszkającego u nas od pięciu lat, w pełni funkcjonalnego odpowiednika. Czy może jeszcze istnieć coś, co skłoniłoby nas do zamiany suszarki, tostera czy robota kuchennego na nowszy model?
Wybieramy odkurzacze z filtrem hepa
System rynnowy
Nowe rynny? Pierwsze pytanie – z czego? Drugie – jak je rozmieścić? Kolejne – kto je zamontuje? Jeszcze inne – ile to będzie kosztowało? A jeszcze kolor i kształt... I problem, co robić z nadmiarem wody opadowej...
System rynnowy
Pokrycie dachu
Blachodachówki, bitumiczne płyty faliste, blachy płaskie, gonty bitumiczne lub dachówki cementowe. Wśród takiej rozmaitości wcale niełatwo wybierać... tym bardziej że może chodzić o wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych.
Pokrycie dachu
Remont tarasu
Głównym sprawcą uszkodzeń tarasów jest woda, która wnika w nie wskutek błędów wykonawstwa lub projektu. Wpływa pod okładzinę tarasu. Jest podciągana z gruntu. Wykrapla się w jego warstwach, jeśli może do nich przenikać z pomieszczenia pod tarasem. A zawilgocone struktury łatwo niszczeją pod działaniem mrozu i słońca.
Remont tarasu
Komin stalowy czy ceramiczny?
Nasz dom jest w fazie projektu. Będziemy go ogrzewać kotłem gazowym. Wiemy, że taki kocioł można podłączyć do ceramicznego komina prefabrykowanego lub do komina stalowego, ewentualnie wybudować komin murowany i wstawić do niego stalowy wkład kominowy. Chcielibyśmy się coś więcej dowiedzieć o tych kominach: czy są między nimi jakieś ważne różnice w funkcjonowaniu, czy trwałości i jak skomplikowany jest ich montaż.
Komin stalowy czy ceramiczny?
Okna połaciowe czy lukarny?
Przed nami przebudowa poddasza: podwyższenie ścian, budowa kominka, wstawienie okien i ułożenie nowych podłóg, a także urządzenie łazienki. Zastanawiamy się nad wyborem okien: czy wstawić lukarny, czy okna połaciowe? Nasłuchaliśmy się wiele na temat każdego z wariantów...
Okna połaciowe czy lukarny?
Kostka brukowa
Betonową i kamienną kostkę brukową oraz bruki klinkierowe można kupić w całej Polsce – w rozmaitych kształtach, kolorach i w różnej cenie. Na dobrze wykonanej nawierzchni z takiej kostki nie tworzą się kałuże, łatwo ją sprzątać z liści i piasku, a uszkodzenia nietrudno naprawić, wymieniając zniszczone elementy.
Kostka brukowa
Dom bezpieczny i inteligentny
Domofon, wideodomofon, podstawowa, średnio zaawansowana bądź rozbudowana instalacja alarmowa a może wyposażenie domu w kompleksową instalację inteligentną? Możliwości jest wiele, koszty różne, a zysk nie do przecenienia – komfort mieszkania w bezpiecznym i wygodnym domu.
Dom bezpieczny i inteligentny
Hydromasaż
Hydroterapia, czyli masaż ciała w ciepłej wodzie, ma wiele zalet. Świetnie działa na spięte mięśnie karku, kręgosłup, stawy, skórę, układy nerwowy, krwionośny i limfatyczny, leczy migreny i bezsenność. Ponadto znakomicie rozluźnia, usuwa zmęczenie i relaksuje.
Hydromasaż
Parapety wewnętrzne i zewnętrzne
Montaż parapetów to już prawie koniec budowy domu. Ale że to ważne detale – zarówno we wnętrzach, jak i w elewacjach – warto przedtem dowiedzieć się, co mamy do wyboru.
Parapety wewnętrzne i zewnętrzne
Okna
Wybierając okna, zwykle najpierw decydujemy, z czego będą profile. Dopiero potem wybieramy kolor, liczbę komór i rodzaj okuć. Czasem zapominamy o współczynniku przenikania ciepła, a to od niego zależy, jak dużo ciepła będzie przez okna uciekać.
Okna
Oświetlenie zewnętrzne
Liczba, rozmieszczenie i rodzaj źródeł światła zewnętrznego zależą od naszych oczekiwań. Możemy oświetlać trakty komunikacyjne, altany lub taras przed domem, a także elementy ogrodu i małej architektury.
Oświetlenie zewnętrzne
Oświetlenie wewnętrzne
Projektowanie oświetlenia jest miłym i zarazem trudnym zadaniem. Trzeba bowiem znaleźć rozwiązania, które łączą aspekty praktyczne oświetlenia z estetycznymi.
Oświetlenie wewnętrzne
Instalacje elektryczne
Instalację elektryczną powinno się wykonywać według fachowego projektu. Już na tym etapie powinniśmy uzgodnić z fachowcem, czego oczekujemy i jakie urządzenia elektryczne - zwłaszcza dużej mocy – mają się znaleźć w domu. Takie metodyczne podejście pozwala uniknąć błędów a instalacja może służyć długie lata bez przeróbek i rozbudowy.
Instalacje elektryczne
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki ścienne i podłogówka funkcjonują zupełnie inaczej. Zanim się więc zdecydujemy, dobrze wiedzieć, co je od siebie różni, jak powinny być sterowane i z jakimi źródłami ciepła dobrze współpracują.
Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe
Kotły i podgrzewacze c.w.u.
Jaki powinien być kocioł? Przede wszystkim dopasowany do domu i do naszych potrzeb. Właściwie dobrane urządzenie będzie pracować ekonomicznie, a mieszkańcom domu zapewni odpowiedni komfort.
Kotły i podgrzewacze c.w.u.
Oaza spokoju
Siemianowice to typowa śląska osada – mówi Rafał. – Jedni cenią jej klimat i tradycję, inni szukają więcej przestrzeni oraz kontaktu z przyrodą. Na szczęście nasz kawałek miasta to prawdziwa wyspa zieleni. Poza tym jest tu cicho i spokojnie. W niedzielę na tarasie można odnieść wrażenie, że jest się gdzieś daleko poza miastem.
Oaza spokoju
Dom dla trzech pokoleń
Rozbudowując część domu taty, Patrycja i Czarek oszczędzili na zakupie działki, jej ogrodzeniu, budowie domu od podstaw oraz przyłączeniu mediów. Budynek ma dwa osobne wejścia i prowadzone są w nim dwa oddzielne gospodarstwa domowe wykorzystujące wspólne media. Mieszkańcy są razem, ale jednocześnie osobno, mając do dyspozycji dużą działkę z naprawdę pięknym widokiem.
Dom dla trzech pokoleń
Nowocześnie na uboczu
Małgorzacie i Łukaszowi kupno działki na słabo uzbrojonym terenie nie przeszkodziło w nowoczesnym wyposażeniu rodzinnego domu. Zastosowali pompę ciepła i kolektory słoneczne, które pozwalają na oszczędne prowadzenie gospodarstwa domowego. Warto podkreślić, że te zazwyczaj drogie urządzenia celowo kupili u polskich producentów. Miały znacznie niższą cenę, niż u zagranicznych konkurentów.
Nowocześnie na uboczu
Nowocześnie na uboczu
Małgorzacie i Łukaszowi kupno działki na słabo uzbrojonym terenie nie przeszkodziło w nowoczesnym wyposażeniu rodzinnego domu. Zastosowali pompę ciepła i kolektory słoneczne, które pozwalają na oszczędne prowadzenie gospodarstwa domowego. Warto podkreślić, że te zazwyczaj drogie urządzenia celowo kupili u polskich producentów. Miały znacznie niższą cenę, niż u zagranicznych konkurentów.
Nowocześnie na uboczu
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz