Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2010
Hydromasaż
Hydroterapia, czyli masaż ciała w ciepłej wodzie, ma wiele zalet. Świetnie działa na spięte mięśnie karku, kręgosłup, stawy, skórę, układy nerwowy, krwionośny i limfatyczny, leczy migreny i bezsenność. Ponadto znakomicie rozluźnia, usuwa zmęczenie i relaksuje.

Hydromasaż
(fot. Technic Industry)
Zestaw do hydromasażu zmieści się dziś w każdej, nawet najmniejszej łazience. W łazienkach o powierzchni do 5 m2 warto zastosować panele natryskowe z funkcją hydromasażu lub kabiny natryskowe z panelem do hydromasażu, zaś w większych – wanny z hydromasażem, ewentualnie wolno stojące kabiny masażowo-parowe, nazywane też łaźniami rzymskimi.

 

Kilkuosobową wannę spa z hydromasażem możemy natomiast umieścić w przydomowym ogrodzie.

 

Decydując się na urządzenie z hydromasażem, należy pamiętać, że generuje ono w pomieszczeniu większą, niż przy normalnej kąpieli, wilgotność. W związku z tym nasza łazienka musi mieć sprawny i efektywny system wentylacyjny. W przeciwnym razie na ścianach może skraplać się woda. Jest to w zasadzie najważniejszy wymóg, jaki musi spełniać łazienka z przeznaczeniem pod wannę czy kabinę z hydromasażem.

Prysznice

Panele prysznicowe z hydromasażem

 

Najprostszym i najtańszym, ale też dającym najmniejsze możliwości rozwiązaniem jest wyposażenie naszej kabiny prysznicowej w panel do hydromasażu (panel taki może zostać zamontowany także nad niewielką, osłoniętą parawanem wanną). Panele najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, aluminium, stali (nierdzewnej, szczotkowanej).

 

Rzadziej jest to szkło, kamień naturalny lub sztuczny. Bywa też, że producenci, ze względów estetycznych, łączą niektóre materiały – np. szkło z aluminium. Najpopularniejsze kolory paneli prysznicowych to biały, stalowy i satynowy.

 

Funkcje i możliwości paneli

 

Najtańsze panele do hydromasażu mają około jednego metra długości i są wyposażone w podstawowy zestaw dysz (minimum 3), baterię i słuchawkę prysznicową często z regulacją strumienia wody i systemem zabezpieczającym przed tworzeniem się osadów wapiennych. Nieco bardziej zaawansowane mają montowane na stałe, boczne słuchawki kierunkowe (każda ma kilkanaście dysz), które można ustawiać pod wybranym kątem. Panele najbardziej zaawansowane (i niestety najdroższe) mają do 200 cm długości i są wyposażone w 8 i więcej dysz z blokadą kierunku, co powoduje, że kierunek strumienia wody nie zmienia się nawet w przypadku gwałtownego spadku czy wzrostu ciśnienia, głowicę prysznicową, słuchawkę na wysięgniku, mogą mieć też termostat z bezpiecznikiem chroniącym dzieci przed poparzeniem gorącą wodą, wkłady filtrujące wodę, półeczki i wgłębienia na kosmetyki, lustro, podświetlenie, składane siedzisko. W panelach baterie, a także systemy mieszające i rozprowadzające wodę znajdują się przeważnie pod obudową.

 

Tomasz Wojciuk

Pełny artykuł w PDF Hydromasaż

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny