Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe

Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki ścienne i podłogówka funkcjonują zupełnie inaczej. Zanim się więc zdecydujemy, dobrze wiedzieć, co je od siebie różni, jak powinny być sterowane i z jakimi źródłami ciepła dobrze współpracują.

Czas decyzji

Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe
(fot. Zehnder)
Kiedy należy podjąć decyzję o wyborze grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego? Najlepiej jeszcze przed budową, wybierając lub adaptując projekt, choć większość budujących wówczas zupełnie się jeszcze nad tym nie zastanawia. Podejmując decyzję dopiero na etapie robót instalacyjnych, utrudnimy sobie życie, a czasem będziemy musieli zadowolić się gorszymi rozwiązaniami.

 

Chodzi przede wszystkim o to, że grubość podłogi z najpopularniejszym wodnym ogrzewaniem podłogowym wzrasta o kilka centymetrów w stosunku do typowej podłogi bez ogrzewania. Przede wszystkim wskazane jest wykonanie grubszej izolacji cieplnej podłogi na gruncie (do 12–15 cm, a nawet więcej), ponadto grubsza jest także wylewka (np. o 3 cm, zależnie od grubości rurek). To istotne różnice, bo podniesienie poziomu podłogi oznacza równocześnie, że parapety okien znajdą się bliżej podłogi, otwory drzwiowe będą niższe, zmieni się także wysokość skrajnych stopni schodów wewnętrznych.

Różnice

Będąca dla wielu osób głównym kryterium wyboru różnica estetyczna pomiędzy klasycznym ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym jest oczywista – grzejniki mniej lub bardziej wyeksponowane ale jednak prawie zawsze pozostaje widoczny i stanowi element wystroju wnętrza. Dająca ciepło podłoga narzuca pewne ograniczenia w wyborze materiałów na posadzkę, ale nie przyciąga uwagi.

 

Różnice czysto techniczne także są duże, jednak dla użytkownika najważniejsze jest zrozumienie, że dynamika pracy, szybkość reakcji na zmiany temperatury w pomieszczeniu jest dla tych sposobów ogrzewania zupełnie inna.

 

Temperatura

 

Typowe ogrzewanie podłogowe składa się z zatopionych w warstwie wylewki podłogowej rurek, przez które przepływa gorąca woda. Nie może być zbyt gorąca, bo ze względów zdrowotnych temperatura podłogi nie może przekraczać:
  • 35°C w strefach brzegowych, np. w pobliżu drzwi tarasowych i dużych okien;
  • 33°C w łazienkach;
  • 29°C w pomieszczeniach mieszkalnych.
To temperatura maksymalna, a więc dopuszczalna np. bezpośrednio nad rurką z wodą, średnia temperatura podłogi powinna być 2–3°C niższa.

 

Temperatura grzejnika ściennego jest zaś zwykle około dwukrotnie wyższa niż podłogówki.
Im większa jest różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem (powietrzem w nim) a dającym ciepło elementem (podłoga, grzejnik ścienny), tym intensywniej (szybciej) przepływa pomiędzy nimi ciepło. Dlatego właśnie podłoga oddaje ciepło słabiej niż grzejnik, ale rekompensuje to jej bardzo duża powierzchnia.

 

Jarosław Antkiewicz

Pełny artykuł w PDF Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe

 

Pozostałe artykuły z tego numeru
Wielozadaniowa pompa ciepła
– Na pomysł zastosowania pompy ciepła do ogrzewania budynku wpadłem po lekturze czasopism takich, jak chociażby „Budujemy Dom” – mówi Henryk, inwestor z Katowic. – Doszedłem do wniosku, że właśnie to źródło ciepła łączy w sobie dwie ważne dla mnie cechy: nowoczesność i praktyczność.
Wielozadaniowa pompa ciepła
Ciepło z ziemi i powietrza
Moja firma montuje pompy ciepła typu solanka-woda z kolektorami poziomymi, pionowymi oraz powietrzne, czołowego niemieckiego producenta Alpha-InnoTec GmbH, którego wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest Przedsiębiorstwo Hydro-Tech Konin – mówi Jacek Suchecki, właściciel firmy instalacyjnej Organiks z Gdańska. – Jeśli porównywać dwa pierwsze rozwiązania, to zdecydowanie preferuję pierwsze z nich. Kolektory płaskie są bowiem łatwiejsze w wykonaniu od pionowych, a co za tym idzie tańsze...
Ciepło z ziemi i powietrza
Pompa ciepła a technologia domu
Standardowe pytanie – Za ile lat zwrócą mi się niemałe przecież wydatki na instalację pompy ciepła? Podpowiedź – Tym szybciej, im więcej zaoszczędzisz co miesiąc na eksploatacji. A im więcej trwonisz energii na ogrzewanie domu, tym więcej złotówek zaoszczędzisz, „produkując” tę energię taniej. Stąd pozornie słuszny wniosek – pompa ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym tylko w domach „energożernych”, czyli pozbawionych dobrej izolacji cieplnej. Pokażemy, że jest to wniosek bałamutny.
Pompa ciepła a technologia domu
Czy można zbudować dom w lesie?
Bezcennym doświadczeniem budowy na działce leśnej dzieli się z nami Czytelnik, który ominął wszystkie rafy i zrealizował swój cel.
Czy można zbudować dom w lesie?
Dopłaty do kredytów na kolektory słoneczne
Osławiony Pijar (PR-Public Relations) potrafi robić wodę z mózgu. A potęga jego jest niezmierzona. Brońmy się. Zakładamy Białą Księgę, w której będziemy opisywać przypadki, gdy coś powinno być super, a na zdrowy rozum takie nie jest i zasługuje raczej na ocenę plus ujemny. Bywa i odwrotnie, czyli vice versa, że czarny PR (szczególnie społecznościowy na forach) krzywdzi coś lub kogoś. To też opisujmy. Prosimy o zgłaszanie takich spraw do Redakcji BD lub bezpośrednio na forum (www.forum.budujemydom.pl). Zaczynamy.
Dopłaty do kredytów na kolektory słoneczne
Pływająca altana, letnia kuchnia i ziemna piwniczka
Niektórzy zakładają ogród tylko dla ładnych widoków i uporządkowania najbliższego otoczenia domu. Inni natomiast, tak jak pani Eugenia, dodają ogrodowi szereg użytkowych funkcji. Meblują go podobnie jak dom. I estetycznie, i bardzo praktycznie.
Pływająca altana, letnia kuchnia i ziemna piwniczka
Oczko wodne
Oczko wodne to środowisko życia wielu zwierząt i roślin wodnych, a także wielka ozdoba ogrodu. Jednak żeby wyglądało ładnie, należy je odpowiednio wyposażyć, a potem systematycznie pielęgnować.
Oczko wodne
Basen ogrodowy
Własny basen to wielka frajda nie tylko dla dzieci. Jeśli niecka ma przykrycie, a woda jest podgrzewana, kąpieli można zażywać od maja do września. A koszt? – Nie jest aż tak wysoki, jak się powszechnie wydaje.
Basen ogrodowy
Szafy i garderoby
Sposób przechowywania ubrań i innych rzeczy to kwestia naszych upodobań. Obecny trend na przestronne, stylowo urządzone garderoby o sporej powierzchni wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z szaf. Te ostatnie także mogą być modne, wygodne i solidne
Szafy i garderoby
Wybieramy odkurzacze z filtrem hepa
W obecnych czasach, proponujących nam coraz nowsze modele urządzeń, które spełniają skutecznie te same funkcje, istniejących na rynku od lat – żelazek, lodówek, czajników, czy odkurzaczy, nasuwa się refleksja, czy rzeczywiście nowy produkt jest jeszcze w stanie w istotny sposób różnić się od mieszkającego u nas od pięciu lat, w pełni funkcjonalnego odpowiednika. Czy może jeszcze istnieć coś, co skłoniłoby nas do zamiany suszarki, tostera czy robota kuchennego na nowszy model?
Wybieramy odkurzacze z filtrem hepa
System rynnowy
Nowe rynny? Pierwsze pytanie – z czego? Drugie – jak je rozmieścić? Kolejne – kto je zamontuje? Jeszcze inne – ile to będzie kosztowało? A jeszcze kolor i kształt... I problem, co robić z nadmiarem wody opadowej...
System rynnowy
Pokrycie dachu
Blachodachówki, bitumiczne płyty faliste, blachy płaskie, gonty bitumiczne lub dachówki cementowe. Wśród takiej rozmaitości wcale niełatwo wybierać... tym bardziej że może chodzić o wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych.
Pokrycie dachu
Remont tarasu
Głównym sprawcą uszkodzeń tarasów jest woda, która wnika w nie wskutek błędów wykonawstwa lub projektu. Wpływa pod okładzinę tarasu. Jest podciągana z gruntu. Wykrapla się w jego warstwach, jeśli może do nich przenikać z pomieszczenia pod tarasem. A zawilgocone struktury łatwo niszczeją pod działaniem mrozu i słońca.
Remont tarasu
Komin stalowy czy ceramiczny?
Nasz dom jest w fazie projektu. Będziemy go ogrzewać kotłem gazowym. Wiemy, że taki kocioł można podłączyć do ceramicznego komina prefabrykowanego lub do komina stalowego, ewentualnie wybudować komin murowany i wstawić do niego stalowy wkład kominowy. Chcielibyśmy się coś więcej dowiedzieć o tych kominach: czy są między nimi jakieś ważne różnice w funkcjonowaniu, czy trwałości i jak skomplikowany jest ich montaż.
Komin stalowy czy ceramiczny?
Okna połaciowe czy lukarny?
Przed nami przebudowa poddasza: podwyższenie ścian, budowa kominka, wstawienie okien i ułożenie nowych podłóg, a także urządzenie łazienki. Zastanawiamy się nad wyborem okien: czy wstawić lukarny, czy okna połaciowe? Nasłuchaliśmy się wiele na temat każdego z wariantów...
Okna połaciowe czy lukarny?
Kostka brukowa
Betonową i kamienną kostkę brukową oraz bruki klinkierowe można kupić w całej Polsce – w rozmaitych kształtach, kolorach i w różnej cenie. Na dobrze wykonanej nawierzchni z takiej kostki nie tworzą się kałuże, łatwo ją sprzątać z liści i piasku, a uszkodzenia nietrudno naprawić, wymieniając zniszczone elementy.
Kostka brukowa
Dom bezpieczny i inteligentny
Domofon, wideodomofon, podstawowa, średnio zaawansowana bądź rozbudowana instalacja alarmowa a może wyposażenie domu w kompleksową instalację inteligentną? Możliwości jest wiele, koszty różne, a zysk nie do przecenienia – komfort mieszkania w bezpiecznym i wygodnym domu.
Dom bezpieczny i inteligentny
Hydromasaż
Hydroterapia, czyli masaż ciała w ciepłej wodzie, ma wiele zalet. Świetnie działa na spięte mięśnie karku, kręgosłup, stawy, skórę, układy nerwowy, krwionośny i limfatyczny, leczy migreny i bezsenność. Ponadto znakomicie rozluźnia, usuwa zmęczenie i relaksuje.
Hydromasaż
Parapety wewnętrzne i zewnętrzne
Montaż parapetów to już prawie koniec budowy domu. Ale że to ważne detale – zarówno we wnętrzach, jak i w elewacjach – warto przedtem dowiedzieć się, co mamy do wyboru.
Parapety wewnętrzne i zewnętrzne
Okna
Wybierając okna, zwykle najpierw decydujemy, z czego będą profile. Dopiero potem wybieramy kolor, liczbę komór i rodzaj okuć. Czasem zapominamy o współczynniku przenikania ciepła, a to od niego zależy, jak dużo ciepła będzie przez okna uciekać.
Okna
Oświetlenie zewnętrzne
Liczba, rozmieszczenie i rodzaj źródeł światła zewnętrznego zależą od naszych oczekiwań. Możemy oświetlać trakty komunikacyjne, altany lub taras przed domem, a także elementy ogrodu i małej architektury.
Oświetlenie zewnętrzne
Oświetlenie wewnętrzne
Projektowanie oświetlenia jest miłym i zarazem trudnym zadaniem. Trzeba bowiem znaleźć rozwiązania, które łączą aspekty praktyczne oświetlenia z estetycznymi.
Oświetlenie wewnętrzne
Instalacje elektryczne
Instalację elektryczną powinno się wykonywać według fachowego projektu. Już na tym etapie powinniśmy uzgodnić z fachowcem, czego oczekujemy i jakie urządzenia elektryczne - zwłaszcza dużej mocy – mają się znaleźć w domu. Takie metodyczne podejście pozwala uniknąć błędów a instalacja może służyć długie lata bez przeróbek i rozbudowy.
Instalacje elektryczne
Kotły i podgrzewacze c.w.u.
Jaki powinien być kocioł? Przede wszystkim dopasowany do domu i do naszych potrzeb. Właściwie dobrane urządzenie będzie pracować ekonomicznie, a mieszkańcom domu zapewni odpowiedni komfort.
Kotły i podgrzewacze c.w.u.
Czy warto budować dom energooszczędny?
Człowiek budujący dom łaknie wiedzy jak kania dżdżu, wszak musi podejmować mnóstwo odpowiedzialnych decyzji w sprawach, na których zwykle się nie zna. Jedni dużo czytają, inni raczej pytają: budujących się sąsiadów, majstrów, szwagra Zenka, który się zna na budowlance, itp. Tak było kiedyś. Teraz wchodzi się na jakieś forum budowlane, zadaje pytanie i uzyskuje odpowiedź, a nawet dwadzieścia odpowiedzi, niekoniecznie zgodnych ze sobą.
Czy warto budować dom energooszczędny?
Oaza spokoju
Siemianowice to typowa śląska osada – mówi Rafał. – Jedni cenią jej klimat i tradycję, inni szukają więcej przestrzeni oraz kontaktu z przyrodą. Na szczęście nasz kawałek miasta to prawdziwa wyspa zieleni. Poza tym jest tu cicho i spokojnie. W niedzielę na tarasie można odnieść wrażenie, że jest się gdzieś daleko poza miastem.
Oaza spokoju
Dom dla trzech pokoleń
Rozbudowując część domu taty, Patrycja i Czarek oszczędzili na zakupie działki, jej ogrodzeniu, budowie domu od podstaw oraz przyłączeniu mediów. Budynek ma dwa osobne wejścia i prowadzone są w nim dwa oddzielne gospodarstwa domowe wykorzystujące wspólne media. Mieszkańcy są razem, ale jednocześnie osobno, mając do dyspozycji dużą działkę z naprawdę pięknym widokiem.
Dom dla trzech pokoleń
Nowocześnie na uboczu
Małgorzacie i Łukaszowi kupno działki na słabo uzbrojonym terenie nie przeszkodziło w nowoczesnym wyposażeniu rodzinnego domu. Zastosowali pompę ciepła i kolektory słoneczne, które pozwalają na oszczędne prowadzenie gospodarstwa domowego. Warto podkreślić, że te zazwyczaj drogie urządzenia celowo kupili u polskich producentów. Miały znacznie niższą cenę, niż u zagranicznych konkurentów.
Nowocześnie na uboczu
Nowocześnie na uboczu
Małgorzacie i Łukaszowi kupno działki na słabo uzbrojonym terenie nie przeszkodziło w nowoczesnym wyposażeniu rodzinnego domu. Zastosowali pompę ciepła i kolektory słoneczne, które pozwalają na oszczędne prowadzenie gospodarstwa domowego. Warto podkreślić, że te zazwyczaj drogie urządzenia celowo kupili u polskich producentów. Miały znacznie niższą cenę, niż u zagranicznych konkurentów.
Nowocześnie na uboczu
Najnowsze wydanie