Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2010

Remont tarasu

Głównym sprawcą uszkodzeń tarasów jest woda, która wnika w nie wskutek błędów wykonawstwa lub projektu. Wpływa pod okładzinę tarasu. Jest podciągana z gruntu. Wykrapla się w jego warstwach, jeśli może do nich przenikać z pomieszczenia pod tarasem. A zawilgocone struktury łatwo niszczeją pod działaniem mrozu i słońca.

Typowe uszkodzenia

Remont tarasu
(fot. Tropic)
Zanim zapadnie decyzja o naprawie zniszczonego tarasu, trzeba ocenić, jak rozległe są uszkodzenia, bo od tego zależeć będzie zakres robót. Zniszczenia mogą występować na całej powierzchni lub tylko jej fragmencie i obejmować jedynie nawierzchnię lub też i głębiej położone warstwy tarasu.

 

Jednoznaczna ocena przyczyn nie zawsze będzie możliwa bez zerwania przynajmniej części posadzki, bo dopiero wtedy można ocenić, jak głęboko sięgają uszkodzenia.

Pęknięcia posadzki

Długie pęknięcia o nieregularnej linii przebiegające przez niemal całą długość czy szerokość tarasu są skutkiem braku dylatacji w okładzinie i podkładzie; pęknięcia prawie prostoliniowe świadczą o niewykonaniu dylatacji w samej okładzinie, która wtedy dzieli się sama wzdłuż dylatacji podkładu. Podobne uszkodzenia mogą jednak wystąpić również wtedy, gdy taras spoczywa na niestabilnym podłożu lub wykonano zbyt słaby podkład pod nawierzchnię.

 

Najczęściej występuje wtedy również odkształcenie nawierzchni – w miejscu pęknięcia może pojawić się wyraźny uskok, wgłębienie lub wybrzuszenie. Uszkodzenia takie dotyczą najczęściej tarasów na gruncie, których płyta została ułożona na niezagęszczonym podłożu. Podobnym uszkodzeniom może ulec taras ocieplony miękkim materiałem do izolacji cieplnej, nad którym ułożono za cienką betonową warstwę dociskową.

Odspajanie się płytek

Większość takich uszkodzeń widoczna jest gołym okiem, gdyż płytki, które utraciły przyczepność do podłoża, wcześniej czy później pękają i kruszą się.

 

Warto sprawdzić pozornie nieuszkodzone fragmenty, ostukując całą powierzchnię tarasu młotkiem drewnianym. Głuchy odgłos świadczy o słabym związaniu nawierzchni z podłożem i w takich miejscach również konieczna będzie naprawa.

Zacieki w pomieszczeniu pod tarasem

Najczęściej zacieki są skutkiem nieszczelności izolacji przeciwwodnej i/lub pęknięcia płyty tarasu. Mogą być również objawem braku kapinosa (podciekanie wody pod spód) lub przeciekami na styku tarasu ze ścianą budynku. Usunięcie dwóch ostatnich usterek będzie nieporównanie łatwiejsze niż naprawa pękniętej płyty tarasu.

 

Redakcja BudujemyDom

Pełny artykuł w PDF Remont tarasu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!