Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2010
Basen ogrodowy
Własny basen to wielka frajda nie tylko dla dzieci. Jeśli niecka ma przykrycie, a woda jest podgrzewana, kąpieli można zażywać od maja do września. A koszt? – Nie jest aż tak wysoki, jak się powszechnie wydaje.

Basen ogrodowy
(fot. Mira-Lux)
Basen ogrodowy najlepiej budować równocześnie z domem. Koszty inwestycji będą wtedy niższe, ponieważ niektóre prace, np. wykonanie niecki, można powierzyć ekipie budującej dom. Jeśli basen ma powstać po założeniu ogrodu, warto go uwzględnić w projekcie nasadzeń, aby nie trzeba było ich niszczyć czy przenosić w inne miejsca.

Lokalizacja, wielkość i kształt basenu

Najlepszym miejscem na basen będzie zaciszny plac z dala od drzew i krzewów, których liście czy igły mogłyby wpadać do wody. Miejsce to powinno być jak najdłużej nasłonecznione, aby woda szybko się nagrzewała. Basen powinien znajdować się też możliwie blisko domu, gdyż wtedy łatwo doń doprowadzić instalację wodociągową i elektryczną.

 

Zanim ostatecznie wybierzemy miejsce na basen, skonsultujmy się z przedstawicielem firmy, która będzie go budować – specjalista uwzględni rodzaj i nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych.

 

Mieszkańcy domów jednorodzinnych najczęściej wybierają baseny szerokości 3–5 m, długości 6–10 m i głębokości 1,5 m. Taki basen wystarczy do swobodnego pływania i zabaw rodzinnych. Do skoków z brzegu czy trampoliny trzeba zbudować basen głębszy: 1,8–2,7 m, ale pamiętajmy, że im większy i głębszy basen, tym większe będą koszty inwestycji i eksploatacji, bo urządzenia do podgrzewania i filtrowania wody muszą być wydajniejsze. Droższa więc będzie ich eksploatacja, ponieważ będą zużywać więcej energii na ogrzewanie i oczyszczanie wody, a także prace porządkowe.

 

Najlepiej wybrać foremny kształt niecki: prostokąt, owal, okrąg, ósemkę lub wielokąt foremny. Bardziej wymyślne i nieregularne kształty zwiększą koszty budowy.

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF Basen ogrodowy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny