Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2010

Oświetlenie zewnętrzne

Liczba, rozmieszczenie i rodzaj źródeł światła zewnętrznego zależą od naszych oczekiwań. Możemy oświetlać trakty komunikacyjne, altany lub taras przed domem, a także elementy ogrodu i małej architektury.

Oświetlenie zewnętrzne
(fot. Technolux)
Okablowanie instalacji oświetleniowej zazwyczaj prowadzi się pod ziemią, dlatego oczekiwania co do oświetlenia zewnętrznego najlepiej sprecyzować przed ułożeniem nawierzchni i urządzeniem ogrodu. Dzięki temu uniknie się naruszania istniejących podjazdów czy ścieżek oraz przekopywania ogrodu. Ponadto trzeba pamiętać o uwzględnieniu lokalizacji istniejących lub zaprojektowanych instalacji: wodnej, gazowej, telefonicznej itp. Trzeba też właściwie do miejsca montażu dobrać typy opraw oświetleniowych.

Instalacja

Zewnętrzną instalację oświetleniową podłącza się do instalacji domowej. Najkorzystniej jest stworzyć oddzielne obwody – takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze (gdy na zewnątrz dojdzie do zwarcia np. wskutek rozszczelnienia którejś z lamp, w domu oświetlenie wciąż będzie sprawnie funkcjonować). Ponadto warto także przewidzieć odrębne obwody dla oświetlenia różnych stref wokół domu, np. wjazdu do garażu, tarasu, dalszej części ogrodu – w ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy podczas awarii całe otoczenie domu niknie w ciemności. Instalację oświetleniową można zasilać na dwa sposoby:

 

napięciem sieciowym (230 V), zabezpiecza się ją osobnymi wyłącznikami – nadprądowym i różnicowoprądowym o natężeniu nie większym niż 30 mA. Instalacja o napięciu sieciowym pozwala na zasilanie dowolnej liczby punktów świetlnych, a ponadto można ją wykorzystać do działania innych urządzeń elektrycznych (kosiarka, piła). Oprawy oświetleniowe podłączane są przez specjalne puszki instalacyjne o stopniu ochrony minimum IP 44. Projekt i wykonanie takiej instalacji trzeba powierzyć uprawnionemu elektrykowi;

 

napięciem niskim (12 lub 24 V) z użyciem transformatora obniżającego napięcie. To rozwiązanie gwarantuje bezpieczniejsze od poprzedniego użytkowanie instalacji. Niestety wybór opraw przystosowanych do pracy przy takim napięciu jest ograniczony. Ograniczona jest też liczba lamp, które można do niej podłączyć (suma mocy lamp nie może być większa niż moc transformatora). W instalacji takiej stosuje się droższe (grubsze) przewody zasilające. Przewody w takiej instalacji mogą mieć maksymalnie 25 m długości (na dłuższych odcinkach może dochodzić do znacznych spadków napięcia) i zagłębione w ziemi na co najmniej 30 cm.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF Oświetlenie zewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!