Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2010

Okna

Wybierając okna, zwykle najpierw decydujemy, z czego będą profile. Dopiero potem wybieramy kolor, liczbę komór i rodzaj okuć. Czasem zapominamy o współczynniku przenikania ciepła, a to od niego zależy, jak dużo ciepła będzie przez okna uciekać.

Naturalne czy z tworzywa?

Okna
(fot. Oknoplast)
Ramy i ramiaki stanowią konstrukcję nośną okna i dlatego muszą być odpowiednio mocne, ale także „ciepłe” i estetyczne. Zarówno okna drewniane, jak i z PVC mają podobne właściwości techniczne i poza ceną i estetyką nie różnią się zasadniczo ani trwałością, ani izolacyjnością cieplną. To, na jakie okna się zdecydujemy, zależy jedynie od zasobności portfela i własnych preferencji.

 

Najbardziej popularne są obecnie okna z PCV i drewniane. Ze względu na wysoką cenę okna aluminiowe, aluminiowo-drewniane i z tworzyw sztucznych w domach jednorodzinnych montuje się rzadko, najczęściej do dużych przeszkleń ogrodów zimowych.

Drewniane

Produkowane są z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego lub egzotycznego meranti. Elementy skrzydeł i ościeżnic klejone są z trzech warstw drewna litego lub łączonego na długości.

 

Warstwy drewna są sklejane tak, że usłojenie przebiega w różnych kierunkach. Dzięki temu profil jest stabilny wymiarowo, nie wypacza się, jest szczelny i dobrze izoluje przed hałasem. Przed grzybami i wodą chroni drewno impregnacja ciśnieniowa. Drewniane ramy okienne wykańczane są farbami lub lakierami akrylowymi. Stosuje się powłoki kryjące i transparentne, przez które widać rysunek słojów drewna. Kilkuwarstwowy lakier nadaje głębszy i równy kolor, chroni materiał przed promieniami UV i czyni go odpornym na warunki atmosferyczne.

Z PVC

Produkowane są z wytrzymałego PVC. Profile mają budowę komorową (o liczbie komór od 3 do 8), która zapewnia uzyskanie lepszych parametrów izolacyjności cieplnej i zwiększa ich sztywność. Wewnątrz profili z PVC osadzone są kształtowniki stalowe, zapewniające odpowiednią ich wytrzymałość i sztywność.

 

Ramy z PVC najczęściej są białe lub brązowe, ale na zamówienie dostępne są w wielu kolorach lub dwukolorowe (np. z zewnątrz brązowe, z wewnątrz białe). Są odporne na grzyby, pleśnie i korozję.

 

To najpopularniejszy rodzaj okien stosowanych w domach jednorodzinnych.

 

Joanna Dąbrowska

 

Pełny artykuł w PDF Okna

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!